Nové překlady

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli existuje nějaké sdružení překladatelů v ČR a jestli je možné někam vkládat tipy na překlady knih a textů, které dosud nebyly přeloženy do češtiny. A pokud ano, tak kam a jakým způsobem.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

v České republice působí sdružení: Obec českých překladatelů (http://www.obecprekladatelu.cz/). "Obec překladatelů (OP) sdružuje překladatele krásné literatury i teoretiky, kritiky a historiky zabývající se překladem. Jejím posláním je hájit práva, prosazovat profesní zájmy členů a dbát o úroveň a prestiž překladu v české literatuře." (více o sdružení  - viz uvedené stránky: http://www.obecprekladatelu.cz/cz/aktualni-a-obecne-informace/obecne-informace )

 

Výběr titulů a zajištění autorských práv v současné době provádí každé nakladatelství samo. Tituly vybírá a možnost překladu do českého jazyka nejčastěji zajišťuje manažér zahraničních práv konkrétního nakladatelství. Ten nejprve vybere vhodný tituly (na knižních veletrzích, internetu...) a následně vyjedná podmínky možného překladu a licence s držiteli autorských práv. Až poté, pokud jsou podmínky s držiteli autorských práv domluveny a licence uzavřena, je zadán překlad překladateli. Každé nakladatelství má povětšinou okruh překladatelů, se kterými dlouhodoběji spolupracuje. Po vyhotovení překladu následuje řada korektur a úprav, grafické zpracování díla a samotné vydání.

 

Podobně jako existuje  sdružení překladatelů, působí v České republice i sdružení nakladatelů, jedná se o:  Sdružení českých knihkupců a nakladatelů (http://www.sckn.cz/) . Se svým tipem na překlad se tedy můžete zkusit obrátit na uvedené sdružení či přímo na konkrétní nakladatelství, které vydává literaturu obdobného žánru.

 

Použité zdroje

* PISTORIUS, Vladimír. Jak se dělá kniha: příručka pro nakladatele. 3., dopl. a přeprac. vyd. Příbram: Pistorius & Olšanská, 2011. 280 s. ISBN 978-80-87053-50-8.

* http://www.svkkl.cz/[…]/jak-vznika-kniha-2016.pdf

* http://www.svetdetskefantaz[…]v-v-nakladatelstvi-fragment

 

* http://www.dominoknihy.cz/[…]/jak-vznika-kniha-1-autorska-prava

* http://www.dominoknihy.cz/[…]/jak-vznika-kniha-2-preklad

* http://www.vaseliteratura.cz/[…]/5465-jak-vznika-preklad-knihy

* https://www.novinky.cz/kult[…]ci-bez-grantu-ani-ranu.html

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

06.06.2016 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu