nosorožci bílí

Text dotazu

Dobrý den, prosím kolika cm dorostou nosorožci bílí a kolika let se dožijou?Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
osorožec bílý (správný název nosorožec tuponosý - Ceratotherium simum simum,
řád: lichokopytníci) je po slonech nejmohutnějším suchozemským savcem. Kůže má šedou barvu a je téměř lysá, místy může dosahovat tloušťky až dva centimetry. Jako býložravec spásá převážně trávu, k čemuž mu pomáhá masitý horní pysk. Obývá stepní oblasti parků a rezervací jižní, východní a západní Afriky. Hmotnost je 2 300 až 4 600 kg. Kohoutková výška činí 1,5 až 1,8 m; (uváděno také 1,75 - 2,05 m), délka těla 3,6 - 3,8 m. Po 16 - 18 měsíční březosti samice rodí 1 mládě, které dospívá ve 4 - 5 letech. Dožívá se 40 let.

Více infomací o nosorožci bílém se můžete dočíst např. v následujících
publikacích:
* HOLEČKOVÁ, Dana a Bobek, Miroslav. Mládě milénia: ohrožený svět nosorožců.
Dvůr Králové n.L.: Zoologická zahrada Dvůr Hradec Králové n.L., 2000. 39 s.
ISBN 80-238-6827-6.

* ANDĚRA, Miloš a ČERVĚNÝ, Jaroslav. Savci. (3), Kytovci, sirény, chobotnatci, damani, lichokopytníci, sudokopytníci, zajíci, bércouni. 1.
vyd. Praha: Albatros, 2000. 153 s. Svět zvířat; sv. 3. ISBN 80-00-00829-7.

* STEINBACH, Gunter, ed. a REICHHOLF, Josef, ed. Savci. 3, Šelmy, kytovci, sirény, chobotnatci, damani, lichokopytníci, sudokopytníci. Vyd. 1. Praha:
Knižní klub, 2002. 160 s. Zoologická encyklopedie. ISBN 80-242-0690-0.

Závěrem bychom si Vás dovolili upozornit, že není v možnostech služby Ptejte se knihovny na dotaz, který je zaslán v sobotu večer, odpovědět ihned následující den v neděli, tak jak ve Vašem e-mailu píšete. Toto vychází z pravidel zodpovídání dotazů služby PSK, které naleznete na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/zadani-dotazu/ . Dotazy jsou zodpovídány do
48 hodin (rozuměno 2 pracovních dnů), v případě, že je dotaz složitější, tazatele samozřejmě o delší době zpracování informujeme. Z tohoto důvodů nebylo možné Váš dotaz zodpovědět ve Vámi uvedené době.