Norma výšek vedení

Text dotazu

Zajímá mne kolik je normovaná výška vedení nízkého napětí nad silnicemi I,II a III/třídy. Případně jakým předpisem se řídí.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme Vám za využití našich služeb.

Podmínkami a způsobem navrhování venkovních vedení se střídavým napětím v rozsahu
od 1 kV do 45 kV včetně se zabývá norma Norma ČSN EN 50423-1. Svým obsahem
navazuje na ČSN EN 50341-1, kterou doplňuje a upravuje pro uvedený rozsah napětí.
Norma obsahuje obecné požadavky a postupy související s určením zatížení a způsobem
dimenzování jednotlivých prvků venkovních vedení. Konkrétní hodnoty a postupy jsou
uvedeny v NNA zpracovaných jednotlivými členskými zeměmi (ČSN EN 50423-3) a příslušné projektové specifikaci. Přehled zpracovaných NNA se uvádí v ČSN EN 50423-2.

Norma ČSN EN 50423-3 obsahuje souhrn NNA jednotlivých členských zemí dle přehledu uvedeného v části 2, které se vztahují k navrhování a dimenzování venkovních vedení
vn od 1kV do 45 kV včetně. Norma doplňuje nebo pozměňuje požadavky uvedené v části 1
podle konkrétních národních podmínek. Obsahuje způsoby a určení klimatických zatížení
prvků venkovních vedení a mezní stavy. Stanovuje minimální vnitřní a venkovní vzdálenosti
mezi vodiči, vedeními a objekty. Určuje dimenzování podpěrných bodů a základní požadavky
na mechanické elektrické a materiálové parametry jednotlivých prvků venkovních vedení.

Tyto informace jsem získala z databáze ČSN na stránkách Úřadu pro technickou normalizaci,
metrologii a státní zkušebnictví (viz http://csnonline.unmz.cz/default.aspx).

Níže uvádím přehled zdrojů dohledaných v prostředí Volného Internetu k tématu, který požadujete:
http://elektrika.cz/data/clanky/clanek.2005-12-05.5901679267/view
http://www.chynov.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=5547&id=55713.