Norimberský proces

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat kolik bylo souzených a jaké byly kategorie zločinů?

Odpověď

Dobrý den,

obžalovací spis v hlavním (tzv. prvním) norimberském procesu pracoval se čtyřmi body obžaloby, jimiž byly:

1. spiknutí (v knize J. J. Heydeckera a J. Leeba Norimberský proces je obsah tohoto bodu rozveden následujícím způsobem: „účast v podobě vedoucích představitelů, organizátorů, podněcovatelů a spolupachatelů na šíření a provádění společného plánu nebo spiknutí, jehož cílem nebo doprovodným jevem bylo páchání zločinu proti míru, proti válečnému právu a proti lidskosti“)

2. zločiny proti míru (definovány hlavně jako porušení mezinárodních smluv a dohod, k němuž mělo dojit čtyřiašedesátkrát)

3. válečné zločiny („vraždění a týrání obyvatelstva obsazených území, přičemž je zdůrazněno střílení, věšení, zplynování, smrt hladem, systematické zneužívání těžké fyzické práce, plánovité stlačování na minimálním prostoru, nedostatečná hygiena, tělesné tresty, mučení a experimenty; k tomu přistupuje masové vraždění skupin určité rasy nebo národnosti, zatýkání či věznění bez soudního příkazu a nelidská vazba v koncentračních táborech“)

4. zločiny proti lidskosti (tento bod obžaloby byl rozšířením bodu 3. a zahrnoval dvě kapitoly: „Vraždění, vyhlazování, zotročování, deportace a další nelidské zacházení s civilním obyvatelstvem před válkou a během ní“ a „Pronásledování z politických a rasových důvodů“, vedle vyhlazování Židů do něj byly zahrnuty i zločiny proti jednotlivým osobám – např. zavraždění rakouského spolkového kancléře Dollfusse, sociálního demokrata Breitschfelda či komunisty Thälmanna).

Obžalovaných bylo 24 nejdůležitějších představitelů Třetí Říše a 6 organizací (říšská vláda, sbor politických vedoucích NSDAP, SS, Gestapo, SA, generální štáb a vrchní celení Wehrmachtu). Kompletní seznam souzených najdete ve zmíněné knize nebo volně na internetu např. ve Wikipedii: http://cs.wikipedia.org/wiki/Norimbersk%C3%BD_proces.  Po hlavním norimberském procesu se v letech 1945-1946 konalo ještě 12 tzv. „následujících norimberských procesů“.

Zdroj:

Heydecker, J. J. – Leeb, J.: Norimberský proces. Praha : Ikar, 2007.

Pro více informací doporučujeme publikace:

Heydecker, J. J. – Leeb, J.: Norimberský proces. Praha : Ikar, 2007.

Delpia, F.: Norimberský proces : poučení z historie. Praha : Slovart, 2009.

Irving, D.: Norimberk : poslední bitva. Praha : Naše vojsko, 2009.