Nordek

Text dotazu

Proč se jednalo o založení Nordeku? Proč nakonec z jeho založení sešlo? V jakých knihách je o něm záznam?

Odpověď

Hezký den,

NORDEK byl plán ekonomické integrace severských zemí, který předložilo Dánsko v roce 1968. Jednání probíhala mezi léty 1968-1970. Výsledkem jednání byla připravená smlouva, kterou však finská vláda odmítla v roce 1970 podepsat. (Švec, s. 285)

Informace k tématu můžete najít v publikacích o evropské spolupráci a především o severských státech. Dále doporučuji využít Google scholar pro vyhledání článků s tématem Nordek. Rovněž je možné vyhledat vysokoškolské kvalifikační práce na toto téma v databázi Thesis.

Z webových zdrojů doporučuji např. http://www.norden.org/

Služba Ptejte se knihovny odpovídá na stručné konkrétní otázky krátkým seznamem knih, časopisů, popřípadě i www stránek (do 5 záznamů). Ptejte se knihovny je tedy službou faktografickou a bibliografickou. Proto nelze níže uvedenou literaturu považovat za rešerši k tématu. Pokud byste měla zájem o rešerši, obraťte se na knihovny, které tuto službu poskytují (obvykle jde o službu placenou) nebo se o rešerši poraďte ve své knihovně.

Použité zdroje

ŠVEC, Luboš. Balticko-severský prostor. In:: Vykoukal, Jiří, ed. (2003) Visegrád: možnosti a meze středoevropské spolupráce, Praha: Dokořán, s. 269-298.
BRUNCLÍK, Miloš, Vlastimil HAVLÍK a Aneta PINKOVÁ. Skandinávie: [proměny politiky v severských zemích]. Vyd. 1. Praha: Wolters Kluwer Česká republika, 2011, xvi, 303 s. ISBN 978-80-7357-703-2.
ARTER, David. Scandinavian politics today. 2nd ed. Manchester: Manchester University Press, 2008, xii, 355 s. ISBN 978-0-7190-7853-8.
HANSEN, Lene a Ole WAEVER. European integration and national identity: the challenge of the Nordic states. London: Routledge, 2002, xii,
HECKER-STAMPEHL, Jan, ed. Between Nordic ideology, economic interests and political reality: new perspectives on Nordek. Helsinki: Finnish Society of Sciences and Letters, 2009. 244 s. Commentationes scientiarum socialium, 73. ISBN 978-951-653-372-1. 232 s. ISBN 0-415-22093-9.
SONNE, Lasse. NORDEK: a plan for increased Nordic economic co-operation and integration, 1968-1970. Helsinki: Finnish Society of Sciences and Letters, 2007. xiv, 233 s. Commentationes scientiarum socialium, 68. ISBN 978-951-653-347-9.