nonkognitivní vlastnosti

Text dotazu

Prosím o vysvětlení pojmu nonkognitivní vlastnosti
v psychologii. Našla jsem jen výčet kognitivních procesů (patří sem vnímání,
cítění, pozornost, představivost, fantazie, paměť..). Bohužel nonkognitivní
vlastnosti jsem nikde nenašla. Děkuji mnohokrát.

Odpověď

Dobrý den,

prohlédli jsme řadu odborných slovníků a publikací z oblasti psychologie, žádný zdroj však pojem "nonkognitivní procesy" nezmiňuje. Mezi psychické procesy, které představují děje, pochody, operace účastnící se na utváření mentální reprezentace (obrazů světa) a psychické regulaci, patří poznávací neboli kognitivní procesy a dále motivační, emoční (citové) a volní procesy.

Z toho tedy usuzujeme, že motivační, emoční a volní procesy patří mezi ty nonkognitivní (viz také např. nonkognitivní dimenze učení v disertační práci na adrese - http://is.muni.cz/th/120808/pedf_d/disertace_final.pdf , str. 15).

V literatuře (viz ČÁP, Jan. Psychologie výchovy a vyučování. Praha: Karolinum; Nakladatelství a vydavatelství H+H, 1993. Str. 15. ISBN 80-7066-534-3) jsme se setkali také např. s rozdělením psychických procesů na poznávací procesy (vnímání, představy, fantazie, řeč a myšlení), procesy paměti (zapamatování, uchovávání a vybavení) a motivační procesy (citové a volní).

Použité zdroje:

* GILLERNOVÁ, Ilona a kol. Slovník základních pojmů z psychologie. Praha : Fortuna, 2000. 79 s. ; 21 cm. ISBN 80-7168-683-2.

* KOHOUTEK, Rudolf. Základy psychologie osobnosti. Brno : CERM, 2000. 263 s. ; 21 cm. ISBN 80-7204-156-8.

* HARTL, Pavel; HARTLOVÁ, Helena. Psychologický slovník. Praha: Portál, 2000. 774 s. ; 21 cm. ISBN 80-7178-303-X.