Nomenklatura

Text dotazu

Dobrý den,
co přesně znamená nomenklatura? Jaký je její smysl v knihovnách?
Děkuji za odpověď

Dotaz ze dne 1. 8. 2013 1:01 PM

Odpověď

nomenklatura - [lat. nomen claturo] - podle základní definice se jedná o seznam jmennázvosloví, (systematický) soubor názvů bez výkladu. Jednotlivé zdroje pak uvádějí i další definice a výklady, které souvisí především s oblastí, ve které je pojem nomenklatura užíván, nejčastěji se jedná o umění nebo vědu.
V jiném významu je pak pojem nomenklatura užíván v politologii, kde označuje byrokratickou elitu v komunistických systémech. Podle Slovníku spisovné češtiny (1994) se tento pojem užíval především v množném čísle, např. staré nomenklatury - systematizované, byrokratické společenské organizace.

Universum - všeobecná encyklopedie:
1. obecný systém vědeckých odborných názvů podle mezinárodních pravidel (obzvlášť v chemii, fyzice, biologii)
2. v zahraničním obchodě je zbožová nomenklatura - seznam zboží, podle něhož je sledován export a import (např. SITC), popř.teritoriální nomenklatura - seznam zemí nebo regionů směrování vývozu a dovozu
3. v chemii - chemické názvosloví (IUPAC)
4. v politologii - byrokratická elita v komunistických systémech složená z nejvyšších představitelů stranického aparátu, vytvořená podle kádrové listiny sestavené komunistickou stranou

Všeobecná encyklopedie Diderot:
1. systém jmen či názvosloví v umění a ve vědě
2. v jazykovědě - názvosloví, na rozdíl od terminologie zahrnuje pouze názvy povahy substantivní pro objekty zkoumání (a jejich třídy), nikoli např. slovesa, adjektiva, názvy dějů
3. v politologii - byrokratická elita v komunistických systémech, vytvořená podle kádrové listiny sestavené komunistickou stranou. Jednalo se o nejvyšší představitele státního aparátu, kteří měli značnou moc navzdory tomu, že byli kontrolováni stranickým vedením. Znační privilegia (luxusní bydlení, příděl zahraničních valut a zboží atd.) je zcela oddělovala od lidových mas, závislých na jejich rozhodnutí.

Při tvoření složitější nomenklatury (např. v biologii) se užívá soustava závazných pravidel, předpisů a doporučení = nomenklatorická pravidla, která upravují zásady vědeckého pojmenování.

Podle KTD - České terminologické databáze knihovnictví a informační vědy:
knihovnictví se pojem nomenklatura neužívá, nejblíže k němu má pravděpodobně předmětový selekční jazyk. Jedná se o selekční jazyk, který je založený na abecedně uspořádaném systému hesel, popř. lexikálních jednotek, které podle jejich charakteru rozlišujeme na klíčová slova, předmětová hesla a deskriptory. Deskriptorové selekční jazyky jsou pak základem pro tezaurus (= řízený a měnitelný slovník deskriptorového selekčního jazyka uspořádaný tak, že explicitně zachycuje apriorní (paradigmatické) vztahy mezi lexikálními jednotkami). Význam termínu tezaurus v sobě tedy nejspíše zahrnuje jak pojem nomenklatura (seznam jmen), tak nomenklatorická pravidla.

Použité zdroje

NK ČR. KTD - Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha: Ex Libris, © 2009 [cit. 2013-08-02]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/XM19D[…]e=find-b&local_base=KTD

Ottův slovník naučný: Ilustrovaná encyklopedie obecných vědomostí : osmnáctý díl : Navary - Oživnutí. Praha: J. Otto, 1902, s. 393.

Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost: s dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Vyd. 2., opr. a dopl. Praha: Academia, 1994, s. 223. ISBN 80-200-0493-9.

Universum: Všeobecná encyklopedie. 6. díl. Mb-Op. 1. vyd. Praha: Odeon, 2001, s. 474. ISBN 80-207-1068-X.

Všeobecná encyklopedie v osmi svazcích 5 m/o. 1. vyd. Praha: DIDEROT, 1999, 507 s. ISBN 80-902-5557-4.