Noční proud

Text dotazu

Hledám vysvětlení termínu noční proud. Uplatňuje se v současné rozvodné energetické síti? Je v noci cena elektrické energie nižší než v denních hodinách anebo se nějak odlišují i fyzikální parametry(napětí, frekvence)?

Odpověď

Noční proud je laický termín, který se využívá pro NT. Oficiální název je nízký tarif.

Platí to pro produkty společnosti ČEZ i pro produkty konkurence, které jsou takzvaně dvoutarifní, tedy mají nízký a vysoký tarif. NT umožňuje zákazníkům využívat elektřinu pro topení nebo ohřev teplé užitkové vody za nižší cenu. Název noční proud vznikl proto, že dříve bylo zvykem, že NT byl především v nočních hodinách. Dnes to je pravda jen u některých produktů.

Nízký tarif je časové pásmo, kdy je nižší zatížení elektrické rozvodné sítě. V této době jsou zpravidla i nižší náklady na výrobu elektřiny. Energetické společnosti proto motivují odběr v tomto čase nižší cenou. Protože spotřeba elektřiny se mění v průběhu roku, časové pásmo, kdy zákazník platí nižší cenu, se podle typu sazby může rovněž měnit.
Spínání je ovládáno na dálku. Na manipulaci spínání jsou přesná pravidla.

Kdy a podle jakých pravidel je spouštěn NT by se klienti měli dovědět na zákaznické lince či na internetových stránkách svého distributora.