Noční proud

Text dotazu

Hledám vysvětlení termínu noční proud. Uplatňuje se v současné rozvodné energetické síti? Je v noci cena elektrické energie nižší než v denních hodinách anebo se nějak odlišují i fyzikální parametry(napětí, frekvence)?

Odpověď

Noční proud je laický termín, který se využívá pro NT. Oficiální název je nízký tarif.

Platí to pro produkty společnosti ČEZ i pro produkty konkurence, které jsou takzvaně dvoutarifní, tedy mají nízký a vysoký tarif. NT umožňuje zákazníkům využívat elektřinu pro topení nebo ohřev teplé užitkové vody za nižší cenu. Název noční proud vznikl proto, že dříve bylo zvykem, že NT byl především v nočních hodinách. Dnes to je pravda jen u některých produktů.

Nízký tarif je časové pásmo, kdy je nižší zatížení elektrické rozvodné sítě. V této době jsou zpravidla i nižší náklady na výrobu elektřiny. Energetické společnosti proto motivují odběr v tomto čase nižší cenou. Protože spotřeba elektřiny se mění v průběhu roku, časové pásmo, kdy zákazník platí nižší cenu, se podle typu sazby může rovněž měnit.
Spínání je ovládáno na dálku. Na manipulaci spínání jsou přesná pravidla.

Kdy a podle jakých pravidel je spouštěn NT by se klienti měli dovědět na zákaznické lince či na internetových stránkách svého distributora.

Obor

Technika, technologie, inženýrství

Okres

--

Knihovna

Datum zadání dotazu

14.07.2009 08:24

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu