NK ČR_jednodenní vstupenka

Text dotazu

Dobrý den,
ke své bakalářské práci potřebuji prostudovat některé knihy, které máte u Vás v knihovně, ale jsem mimopražská. Vyčetla jsem, že je možnost jednodenní vstupenky do knihovny, ale zajímalo by mě, jakým způsobem se dají u Vás rezervovat tituly na určitý den?

Odpověď

Dobrý den,

uživatelé s jednodenní vstupenkou bez registrace mohou studovat dokumenty dostupné ve volném výběru studoven (s výjimkou Studovny vědeckých pracovníků), vyhledávat v knihovních katalozích, využívat např. digitální knihovnu (http://www.nkp.cz/digitalni-knihovna/digitalni-knihovny), referenční či rešeršní služby, připojit se k wi-fi na vlastním počítači nebo kopírovat na samoobslužných kopírkách vlastní dokumenty nebo dokumenty z volného výběru.

Jelikož ve volném výběru je uživatelům k dispozici jen malá část fondu Národní knihovny ČR, je třeba většinu dokumentů objednat ze skladu, k tomu již ale jednodenní vstupenka neopravňuje. Objednávat dokumenty ze skladu je sice možné i bez platné registrace (na základě tzv. předregistrace, platí pouze pro dokumenty určené k prezenčnímu studiu do studoven), výpůjčka samotného dokumentu je však možná jen s platným čtenářským průkazem (po dokončení registrace v NK ČR).  Bližší informace o předregistraci v NK ČR naleznete na adrese http://www.nkp.cz/sluzby/chci-sluzbu/stat-se-ctenarem/sluzby/predregistrace

Pro objednání dokumentů s možností absenční výpůjčky (mimo budovu NK ČR) je nutné mít již platný čtenářský průkaz, doba expedice dokumentů je cca do 2 hodin po objednání, pokud je dokument přímo v budově Klementina, nebo do následujícího pracovního dne odpoledne v případě umístění v Centrálním depozitáři Hostivař. Další informace o registraci čtenářů, vyhledávání dokumentů, jejich objednávání atd. jsou k dispozici na http://www.nkp.cz/sluzby/dulezite-odkazy/jak-to-tady-chodi.

Pokud byste o registraci v Národní knihovně neměla zájem a využíváte například služeb jiné knihovny, je možné prostřednictvím této knihovny požádat o vypůjčení potřebných dokumentů z našeho fondu (případně z fondu jiné knihovny) v rámci meziknihovní služby (MVS). Více informací o meziknihovních službách jsou k dispozici např. na http://archiv.knihovny.cz/sluzby/175-meziknihovni-sluzby nebo Vám je jistě rádi poskytnou pracovníci knihovny, kterou navštěvujete.