niello

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na nějaké bližší informace o technice niello, která byla použita na výzdobu např. relikviáře svatého Maura.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
"Encyklopedie českého zlatnictví, stříbrnictví  a klenotnictví" uvádí k technice niello následující informace:
"Niello (lat. Nigellum od adjektiva niger = černý, franc. nielle, něm. Blackmal, rusk. čerň) -  technika plošné výzdoby kovu barevně odlišným kovem, druh inlaye. Do motivu negativně vyrytého rydlem nebo dlátkem ve stříbrné či jiné kovové destičce se nalévá rozžhavená slitina stříbra s příměsemi: a) se sírou = sirník stříbrný; b) s mědí, olovem, sírou a boraxem, přibarvená sazemi; c) s jinými komponentami. Po jejím ztuhnutí a ztvrdnutí se povrch zbrousí a přeleští. Niello bylo známo od středověku, velké oblibě se těšilo v antickém Římě, kde jeho výrobu popsal Plinius, a v Byzanci. Po celé Evropě se nielo šířilo v době stěhování národů v 5. - 6. Století; nejhojněji se užívalo v době románské (popsal je Theophilus) a v rané gotice, souběžně s černěmi jiného složení. Sloužilo také k výzdobě velkých ploch například vrat (...), zbraní a zbroje. Do českých zemí bylo nielo uvedeno mistrovskou prací z doby kolem roku 1260, korunovačním křížem krále Přemysla Otakara II. (dnes v pokladu katedrály v Regensburgu)."

Více informací můžete nalézt v již zmíněné knize:
* STEHLÍKOVÁ, Dana.  Encyklopedie českého zlatnictví, stříbrnictví a klenotnictví.  1. vyd.  Praha : Libri, 2003. ISBN   80-85983-90-7.

Obor

Chemie. Krystalografie. Mineralogické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

21.05.2012 07:05

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu