Nezkrácené vydání Gulliverových cest

Text dotazu

Přesná formulace dotazu: Vážení pracovníci knihovny, mám na vás dva dotazy a
budu vám velmi vděčná, pokud mi pomůžete.
Potřebovala bych zjistit, zda v češtině někdy vyšlo kompletní nezkrácené
vydání Gulliverových cest.Už jsem si vypůjčila pět nebo šest svazků, ale
vždy se jedná o zkrácené vydání, i když to tam není vždy jasně uvedenéo.
Jde o to, že překládám z ruštiny román, kde je citace z 1. kapitoly této
knihy, jde o velmi podrobný popis bouřky a ztroskotání s použitím spousty
odborných termínů. Ověřila jsem si z ruského vydání Guliverových cest, že
tato pasáž tam opravdu je. Potřebuji tedy nutně kompletní české vydání a zdá
se mi nepravděpodobné, že by u nás nezkrácené Gulliverovy cesty nevyšly.
Druhý dotaz se týká poezie H.P. Lowecrafta. Vyšlo česky vůbec něco? Zkoušela
jsem to hledat, ale nenašla, zdá se mi, že vyšly pouze sborníky povídek.
Ráda bych si to u vás ještě ověřila.
Mnohokrát děkuju!

Odpověď

Dobrý den,
podrobný popis bouřky v 1. kapitole jsme v českých překladech nedohledali.
Ve většině knih, i když je uvedeno, že jde o kompletní nezkrácené vydání, je na začátku ještě před první kapitolou, před Dopisem kapitána Gullivera příbuznému Sympsonovi, pasáž Vydavatel čtenáři, kde Richard Sympson píše:
"Tento svazek by byl aspoň dvojnásobný, kdybych se nebyl osmělil vyškrtnouti nesčetné partie, pojednávající o větru a přílivu a také o rozmanitých úchylkách magnetické střelky a změnách směru na různých cestách; dále podrobné popisy v námořnickém slohu, jak se řítí loď v bouři; rovněž údaje o zeměpisných šířkách a délkách." To samé je i ve vydáních v angličtině.

Citace z 1. kapitoly:
"Z jistých důvodů by se neslušelo obtěžovati čtenáře podrobnostmi o dobrodružstvích, která jsme v těch mořích zažili; postačiš, když mu povím, že na cestě odtamtud do Východní Indie zahnala nás prudká bouře na severozápad od Země Van Diemenovy. Měřením jsme zjistili, že jsme na třináctém stupni druhé minutě jižní zeměpisné šířky. Dvanáct mužů z posádky umřelo na vyčerpanost a špatnou stravu, ostatní byli velmi zesláblí. Pátého listopadu, když začínalo v těch končinách léto, bylo velmi mlhavo a námořníci zahlédli skalisko na půl délky lana od lodi; ale byl tak silný vítr, že nás hnal přímo na ně, a vzápětí jsme narazili."