netykavka

Text dotazu

dobrý den, chci se s vámi poradit, netýkavka sa rozširuje Baryhydrochorii, takže je pravda, že by při dopadu dešťových kapek na zralé plody netýkavky, by žačala rostlina odmršťovať semena ? nebo co se bude dít --- předem dakujem

Odpověď

Dobrý den,

dle nám dostupných zdrojů, patří rostliny z čeledi netýkavkovitých (Impatientaceae) mezi rostliny s rozšiřováním semen tzv. autochorií. Tyto rostliny nepotřebují k uvolnění semen žádnou vnější sílu. V případě netýkavkovitých rostlin dojde k puknutí tobolky. Semena se rozšiřují vymrštěním.  Puknutí a vymrštění  semen z tobolky je způsobeno rozdílným napětím nestejně vysychajících odlišných vrstev buněk ve stěnách tobolky. Chlopně tobolky se při prasknutí prudce zkrucují a tím dochází k vystřelení semen. K puknutí dochází samovolně, tento proces ovšem může urychlit vnější zásah. Předpokládáme tedy, že i dešťové kapky, pokud narazí na již zralou tobolku, mohou proces uvolňování semen u těchto rostlin uspíšit.

Netykavkovité rostliny nepatří mezi druhy, které se rozšiřují pouze pomocí vody (hydrochorie), i když se jedná o jeden z možných způsobů šíření. Semena těchto rostlin ovšem nejsou přizpůsobena pro plavbu po vodě (jako např. semena leknínů). Po spadnutí do vody klesají ke dnu a jsou odplavována.  Šíření semen  mimo vodní toky obstarávají zvířata (mravenci, ptáci, hlodavci) či člověk svou různorodou činností.

Produkce semen u těchto druhů je velmi vysoká. Jedna rostlina může během svého vegetačního období vyprodukovat i více něž 5 000 semen. Jedná se velmi invazivní druhy rostlin, který původně pochází z oblastí Himaláje ( netykavka žláznatá) a  jihozápadní Sibiře, západního Mongolska a Himalájí (netykavka malokvětá).  

 

Více informací naleznete v:

* PYŠEK, Petr, ed. a TICHÝ, Lubomír, ed. Rostlinné invaze. Vyd. 1. Brno: Rezekvítek, 2001. 40 s. ISBN 80-902954-4-4.

* ČERNÝ, Zdeněk, VÁCLAVÍK, František a NERUDA, Jindřich. Invazní rostliny a základní způsoby jejich likvidace. Vyd. 1. V Praze: Institut výchovy a vzdělávání Ministerstva zemědělství ČR, 1998. 43 s. Ekologie. ISBN 80-7105-164-0.

* http://krkonose.krnap.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=10865&Itemid=34

* http://rostliny.prirodou.cz/netykavkovite/netykavka/netykavka-zlaznata/

* http://botanika.wendys.cz/slovnik/heslo.php?950

* http://botanika.wendys.cz/slovnik/heslo.php?953

 

Obor

Biologické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

29.04.2013 12:07

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu