Nespolehlivý plátce?

Text dotazu

Dobrý den,
kdysi jsem se vás ptala a byla jsem moc spokojená a vaše služba byla v daný
moment úžasnou pomocí. Děkuji ještě jednou za ní.
Dneska, snad takto ještě fungujete, bych měla dotaz, abych nemusela
probírat
slovníky od a do z, jestli by byl nějaký "odpovídající" (nemyslím ze
zákona,
spíš vystihující podstatu) výraz pojmu NESPOLEHLIVÝ PLÁTCE - myšleno v dani
z přidané hodnoty, ti, co se angažují jako tzv. bílý koně, nespolupracují,
atd.
A druhý dotaz mám, jestli byste mi nedali odkaz, kde bych si mohla
nastudovat rozdíly mezi pojmy ORIGINÁL, PRVOPIS, DRUHOPIS, KOPIE,
STEJNOPIS,
OPIS, VÝPIS.

Odpověď

Dobrý den,

pokusím se zodpovědět váš dotaz, který mi byl přeposlán Národní knihovnou ČR.

Termín "nespolehlivý plátce" je pro vás, jelikož se zřejmě pohybujete v prostředí účetním nebo daňovém, asi dostatečně vypovídající. Bohužel jsem se v odborné literatuře s tímto termínem nesetkala a myslím si, že ani z hlediska češtiny nebude správný, slova si navzájem odporují.

Bývá uváděn termín nespolehlivý klient, plátce daně či obecně neplatič. Ten, kdo se angažuje jako tzv. "bílý kůň" je označován jako člověk dopouštějící se podvodného jednání - takže zkráceně podvodník.

Vysvětlení uvedených termínů najdete v níže uvedených internetových odkazech.

Použité prameny:

Kubátová, Květa: Daňová teorie. Úvod do problematiky. Praha, Aspi 2009. ISBN 978-80-7357-423-9

hhttps://www.mesec.cz/clanky/podvodnikum-se-dari-bili-kone-maji-dobrou-pastvu/
https://iuridictum.pecina.cz/w/Listina