neprofilová literatura

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o přesné ujasnění termínu "neprofilová literatura" knihovny. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV, dostupná na adrese http://aleph.nkp.cz/F/), je základním informačním zdrojem pro odborné výrazy z oblasti knihovnictví a informační vědy. Bohužel výraz "neprofilová literatura" zde není uveden, tedy Vám nemůžeme nabídnout přesnou definici. Avšak význam lze odvodit z jiného termínu, který se již v TDKIV nachází, a to "profil knihovního fondu".

V TDKIV se můžete dočíst:

"Profil knihovního fondu - skladba, resp. zaměření knihovního fondu dané na základě různých hledisek. Rozlišuje se tematické profilování (dokumenty pojednávající o určitém tématu či předmětu), profilování podle typu informací a druhu dokumentů, podle jejich provenience, podle institucionálního znaku (dokumenty pocházející od určité korporace odpovídající za jejich obsah) nebo podle autorského znaku (dokumenty pocházející od určitého autora)."

Tedy knihovny na základě profilu knihovního fondu doplňují, budují a aktualizují svůj fond. Dokumenty, které neodpovídají stanovenému profilu, lze označit jako "neprofilová literatura" knihovny. Jiné zaměření budou mít např. městské knihovny, vysokoškolské fakultní či specializované knihovny - např. muzejní, galerijní knihovny či knihovny výzkumných ústavů - příkladem knihovny Akademie věd ČR.

* Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (http://aleph.nkp.cz/F) - pojem "rezervní fond": Služební fond duplicitní nebo neprofilové literatury sloužící zejm. k výměně s jinými knihovnami.

Pokud byste potřebovala detailnější vysvětlení celé problematiky, doporučujeme Vám obrátit se na kolegy z knihovny Knihovnického institutu (https://ipk.nkp.cz/homepage-ipk, kontaktní e-mail: kkl@nkp.cz).