Nepoužívané stanice (stanice duchů). Jsou i v pražském metru?

Text dotazu

Dobrý den, narazila jsem na zajímavou webovou stránku, která se zabývá informacemi o starých a již nepoužívaných/zničených stanicích v londýnském metru. (http://www.abandonedstations.org.uk/) Narazila jsem dokonce na mapu, kde jsou tyto stanice zakresleny. Zajímalo by mě, jestli něco podobného existuje i v pražském metru, jestli tyto stanice u nás také existují a pokud ano, kde a kolik jich je a kde se o nich dá vyčíst více informací.

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pražské metro bylo budováno mnohem později než řada podzemních drah ve světových metropolích, tudíž výstavba byla jednoznačně plánovaná a nepoužívané stanice se v pražském metru nevyskytují.

Jedinou výjimkou snad může být záhadná stavba na Klárově, která vznikla podstatně dříve, než celé současné metro a do dnešních dnů není zcela zřejmé, zda se jedná o první - nepoužívanou - stanici metra či byl tento prostor určen k jiným účelům.

Více se o záhadné stanici Klárov můžete dočíst v následujících článcích:

Další doporučené publikace o pražském metru a podzemí:

  • CÍLEK, Václav, KORBA, Milan a MAJER, Martin. Podzemní Praha. Praha: Eminent, 2015. 319 stran. ISBN 978-80-7281-499-2.
  • FOJTÍK, Pavel. 30 let pražského metra. 2., rozš. vyd. Praha: Dopravní podnik hl. m. Prahy, 2004. 136 s. ISBN 80-239-2704-3.
  • FOJTÍK, Pavel, LINERT, Stanislav a PROŠEK, František. Historie městské hromadné dopravy v Praze. 3., dopl. vyd. [Praha]: Dopravní podnik hl. m. Prahy, 2005. 366 s. ISBN 80-239-5013-4.