Nepasice

Text dotazu

Vážení, jako historika amatéra by mne zajímala původ názvu obce Nepasice. Druhým dotazem je zda není možné někde zjistit první písemnou zmínku o Nepasicích. Děkuji předem za pomoc.

Odpověď

Dobrý den, první písemná zmínka o obci Nepasice pochází z roku 1396 a je uvedena vLibri erectionum archidioecesis pragensis saeculo XIV. et XV. Liber 4, 1390-1397, Sumtibus Pragensis doctorum theologiae collegii / Editit Clemens Borový / Praga : J.G. Clave, 1883. s.444. Zmínka je obsažena v oddíle č.613, který začíná již na straně 443 a nese název: Permutatio medii lanei agrorum inter D. Hlaváč de Třebechovic et Eam parochialem Třebechovicensem. 1396.

Kniha je dostupná v příruční knihovně Studovny rukopisů a starých tisků Národní knihovny: http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_studovna2.htm.

Pokud byste chtěl nechat zhotovit kopii zmíněných stran z knihy, obraťte se prosím se svým požadavkem přímo na Oddělení rukopisů a starých tisků NK ČR:

orst@nkp.cz. Kopie by byly nejspíše pořízeny v ochranném režimu (jedna černobílá strana A4 = 5,- Kč). Viz. Ceník placených služeb a poplatků Národní knihovny České republiky:

http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_cenik.htm . Více informací o podmínkách pořízení kopií z fondu ORST Vám poskytne přímo Oddělení rukopisů a starých tisků.

Obec odvozuje svůj název od příjmení Nepas = ves lidí Nepasových. V roce 1880 měla obec 446 obyvatel, v roce 1930 tři sta padesát dva a v roce 2001 bylo napočítáno 290 obyvatel. Domů v Nepasicích přibývá: v roce 1880 zde stálo 65 domů, v roce 1930 sedmdesát pět a v roce 2001 bylo napočítáno 97 domů.

Další informace můžete získat v níže zmíněné literatuře nebo na stránkách
obce: http://www.nepasice.cz/.

Použitá literatura:
*PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. 3.díl:M-Ř. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1951.
*Historický lexikon obcí České republiky 1869-2005. 1.díl. 1. vyd. Praha : Český statistický úřad, 2006. ISBN 80-250-1310-3 (Český statistický úřad : 1. díl : váz.) .