neologismy, národní obrození

Text dotazu

neologismy v době Národního obrození. Přednostně mě zajímají slova, která uveřejnil Jungmann ve svém Slovníku českoněmeckém. Na internetu jsem našla, že se to týká například českých názvů měsíců, slova kyslík, dusík, draslík, mluvnice, nerost, rostlina, ozvěna a dalších. Ráda bych si to ale ověřila. Mockrát děkuji za jakékoli informace, případně doporučenou literaturu, kde budu moci nalézt více.

Odpověď

Dobrý den,

v době Národního obrození vzniklo mnoho nových slov, některé výrazy např. ze staré češtiny nebo nářečí začaly být znovu používány, nebo se přejímala slova z cizích jazyků. Tímto tématem a konkrétně Josefem Jungmannem, který měl nemalé zásluhy na tvorbě novodobé češtiny, se zabývá docela velké množství dokumentů.
Publikace Toulky českou minulostí od Petra Hory-Hořejše například o Josefu Jungmannovi a jeho neologismech uvádí toto:
"Nikoho z nás už to nenapadne: denně použijeme nějaké slovo, kterým češtinu obohatil Josef Jungmann. Jsou jich nikoli stovky, ale tisíce. Říkáme ohromný - úsvit - ohon - chmura - záře se line. Také zeměpis, hvězdárna, látka, ryk, touha, útrpnost. Před Jungmannem tyto pojmy neexistovaly. Vytvořil je, ačkoli jim lidé zpočátku příliš nerozuměli. Říkáme plod, bol, děva, chlum, luh, dolina, neblahý, šíje..To jsou Jungmannovy novotvary přejaté z ruštiny.
Jistě, uvykli jsme jim. Přesto cítíme, že tento konstruktér české slovní zásoby si počínal nekonečně citlivěji a kvalifikovaněji, než neblaze proslulí puristé, schopní regály přejmenovat na "přetahy skřínné" a z flašky učinit "nápojičnou vydmutinu", jen aby užívaný výraz nezněl německy. Josef Jungmann v určitém smyslu korunoval buditelské dílo prvních dvou obrozeneckých generací tím, že dobudoval - použili jsme toho pojmu s vědomím určité nadsázky - novodobý český jazyk. Třicet roků pilně sbíral slůvko po slůvku, větu po větě, příklad po příkladu, aby z nich nakonec sestavil monumentální pětisvazkový Slovník česko-německý. Měl 4689 stran. Jungmann shrnul a rozvinul slovní zásobu českého jazyka - šlo asi o 120 000 výrazů, obohatil mateřštinu o bezpočet přejatých či nově vytvořených pojmů, které dosud chyběly zvláště pro zachycení jemnůstek básnického a literárního vyjadřování...."

Pro získání dalších a podrobnějších informací bych Vám ještě doporučila následující dokumenty. Některé z nich naleznete v online katalogu Národní knihovny (http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=NKC), některé ještě nejsou elektronicky zpracované a jejich záznamy jsou dostupné pouze v naskenovaných katalozích Katif (http://katif.nkp.cz) . U každého dokumentu je proto poznámka, ve kterém zdroji se nachází.

Kvapilová Brabcová, Radoslava. Z historie a současnosti českého jazyka. Literární akademie, 2006. Str. 30. ISBN 80-86877-21-3. - online katalog

Slovanské spisovné jazyky v době obrození : Sborník věnovaný 200. výročí narození Josefa Jungmanna / Uspoř. [kol.] ; Doslov: Vladimír Barnet a Alois Jedlička. -- 1. vyd.. -- Praha : Univerzita Karlova, 1975. -- 237, [1] s. : [4] fot. příl. ; 8° - online katalog

Josef Jungmann a jeho pokrokový odkaz dnešku / Uspoř. Alois Jedlička. -- 1. vyd.. -- Praha : Univ. Karlova, 1975. -- 249 s. - online katalog

Josef Jungmann dnešku (1773-1973). Praha: SPN, 1973. - Katif, Generální katalog II., skříň Jen-Kanto, zásuvka Juch-Jungm, číslo záznamu 1051.

Jedlička, Alois. Josef Jungmann a obrozenecká terminologie literárně vědná a linguistická. Praha: Česká akademie věd a umění, 1949. - Katif, Genrální katalog I, skříň Janak-Iž, zásuvka Je-Jeld, číslo záznamu 495.

Josef Jungmann: personální bibliografie. Zpracoval Václav Viktora. Plzeň: Státní vědecká knihovna, 1973. - přístupná k prezenčnímu studiu ve studovně Referenčního centra, signatura RC 929(01) Jungmann.

Obsáhle a přehledně zpracované je toto téma i ve dvou encyklopediích:

Dějiny české literatury, II. Literatura Národního obrození. Praha: Československá akademie věd, 1960 - opět ve studovně Referenčního centra, signatura 885.0:93/99 Děj 2.

Jakubec, Jan. Dějiny literatury české. II. Od osvícenství po družinu Máje. Praha: Nákladem Jana Laichtera, 1934. - studovna RC, signatura 885.0:93/99 Jak 2.