něměcký pěvecký spolek LIEDERTAFEL

Text dotazu

Prosím o informaci,zda existuje nějaká literatura k něměckému pěveckému spolku LIEDERTAFEL, založeném v r. 1856 v Českých Budějovicích. Za odpověď, i zápornou, dděkuji předem. V. Türk

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu jsme ve zdrojích Národní knihovny zjistili tuto literaturu:
WONECH, W. 70 Jahre Deutsche Liedertafel in Budweis.
In: Budweiser Zeitung. Jg. 1926, Nr. 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 29, 30.

O spolku Liedertafel píše Adolf Štvrtník v knize Paměti královského a horního města Č. Budějovic se zvláštním zřetelem ku vývoji života spolkového v poslednějším třicetiletí a mužů o církev, stát, vlast´ neb město zasloužilých, a stavem věcí ve městě r. 1891. (České Budějovice, 1891. 138 s. Sign. NK ČR: 54 G 62508).
Po prvé na s. 84: "Roku 1856, zřízen vybídnutím pánů Stegmanna, V. Novotnýho a Fr. Lustiga německý spolek "Liedertafel" ... Knížka sleduje časovou linii a informace o spolku jsou i dále v textu, např. na s. 86 (svěcení praporu), na s. 88 (koncert spolku v klášteře Panny Marie v r. 1865) atd.

Ve Slovníku české hudební kultury (Praha :Editio Supraphon, 1997) v hesle České Budějovice je uvedeno:
"Měšťanskou pěveckou aktivitu zahájil Liedertafel (1808), první český zpěvácký spolek Beseda vznikl 1862."

Dále doporučujeme využít regionálních institucí:
Státní vědecká knihovna v Českých Budějovicích: E-mail: library@cbvk.cz Jihočeské muzeum: E-mail: muzeumcb@muzeumcb.cz Státní okresní archiv České Budějovice: daniel.kovar@cb.ceskearchivy.cz