německá periodika

Text dotazu

Dobrý den,
pro svou bakalářskou práci potřebuji zjistit údaj o přesném počtu německých periodik vycházejících na našem území, a to v roce 1938. Nevíte, kde bych je mohl dohledat?
Mnohokrát děkuji,

Odpověď

Dobrý den,

Jak pravděpodobně víte ze své bakalářské práce, česká media zažila od r. 1938 velké proměny - září 1938 mělo významné následky nejenom pro společnost, ale i pro její media. Proměna legislativního rámce pro působení medií plně odráží napětí doby. Vznikla cenzura a cenzurní orgány nejenom pro tisk, ale také pro další media - rozhlas, divadlo, telegramy, filmy, zvuková zařízení, atd.

Přesný počet vycházejících německých novin se nám bohužel nepodařilo zjistit, velmi často se v publikacích setkáváme pouze s údajem, že "V období od října 1938 do ledna 1939 zaniklo 1 900 titulů periodického tisku. Důvodů byla celá řada. Přestaly vycházet české tituly vydávané na odstoupeném území a rovněž některé německé listy, především komunistické a sociálně demokratické, stejně jako tituly orientované demokraticky. Kromě toho přestala vycházet řada významných listů s dlouhou tradicí, jako bylo např. Národní osvobození či Prager Presse."

Vřele Vám však doporučujeme knihu:

* KUBÍČEK, Jaromír, ed. a kol. Česká retrospektivní bibliografie. Řada 1, Noviny. Díl 2, Noviny České republiky 1919-1945 (CERBI N2). Brno: Sdružení knihoven ČR, 2004. 2 sv. (446, 276 s.). ISBN 80-86249-27-1.

V této dvoudílné publikaci jsou v prvním díle uvedeny spolu se stručným popisem periodické tituly, které v daném období u nás vycházely; druhý díl poté obsahuje přehledy a rejstříky. Právě zde jsou uvedeny tituly (tematicky rozdělené - např. politické bez příslušnosti, podle politických stran, kulturní, zemědělské, apod. a u každého titulu je uvedeno, ve kterých letech vycházel. Tedy mohl byste projít tento seznam a podle něho určit, které německé noviny u nás vycházely v požadovaném roce.

Dále zde naleznete také obecné povídání a stavu tisku u nás v jednotlivých obdobích. Tedy nějaké číselné údaje či příklady novin byste zde mohl také nalézt.

Pro dohledání periodik obecně slouží Souborný katalog ČR/ seriály (báze SKCP na adrese http://aleph.nkp.cz/F) a katalog Moravské zemské knihovny Periodika vydávaná v českých zemích - http://www.mzk.cz/katalogy-databaze/databaze/volne-dostupne-ceske-online-zdroje#per.

Zajímavé informace můžete dále najít např. v publikacích:

* BEDNAŘÍK, Petr, JIRÁK, Jan a KÖPPLOVÁ, Barbara. Dějiny českých médií: od počátku do současnosti. Vyd. 1. Praha: Grada, 2011. 439 s. Žurnalistika a komunikace.ISBN 978-80-247-3028-8.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201107/contents/nkc20112192162_1.pdf

* BERÁNKOVÁ, Milena a MALEC, Karel. Dějiny české žurnalistiky do roku 1945: Stručný přehled. 1. [dotisk] 1. vyd. Praha: SPN, 1980. 62 s.

* KONČELÍK, Jakub, VEČEŘA, Pavel a ORSÁG, Petr. Dějiny českých médií 20. století. Vyd. 1. Praha: Portál, 2010. 310 s., xxxii s. obr. příl. ISBN 978-80-7367-698-8.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201007/contents/nkc20102106084_1.pdf