Komunistické právo

Text dotazu

Jací autoři označují komunistické právo jako dávání přednosti "dobru" před "právní jistotou"?
a druhý dotaz: Vysvětlete rizika takového přístupu k právu v aplikační praxi.

Odpověď

Dobrý den,

publikací, ve kterých se řeší spravedlnost x právní jistota, či právo a komunismus je hned několik, níže uvádíme seznam některých, ve kterých je možno si informace vyhledat.

  • KNAPP, Viktor. Teorie práva. Vyd. 1. Praha: C.H. Beck, 1995. xvi, 247 s. Beckovy právnické učebnice. ISBN 80-7179-028-1.
  • IVIČIČ, Marek. Náprava křivd a bezpráví z pohledu ústavního práva. Brno, 2007. Rigorózní práce. Právnická fakulta Masarykovy univerzity.
  • BOBEK, Michal, MOLEK, Pavel a ŠIMÍČEK, Vojtěch. Komunistické právo v Československu: kapitoly z dějin bezpráví. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, Mezinárodní politologický ústav, 2009. 1005 s. ISBN 978-80-210-4844-7.
  • GERLOCH, Aleš, TRYZNA, Jan a WINTR, Jan. Metodologie interpretace práva a právní jistota. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2012. 497 s. ISBN 978-80-7380-388-9.
  • Ústavněprávní kontexty vyrovnání se s totalitní minulostí: konference středoevropských ústavních soudů, Brno, Česká republika 27.-28. květen 2003. Praha: Linde, 2003. 181 s. ISBN 80-7201-428-5.

Další množství literatury si můžete zkusit vyhledat sám/sama, a to pomocí elektronického katalogu NK, či Souborné katalogu ČR. Stačí, když do vyhledávacího formuláře zadáte klíčová slova (např. „právní jistota“ „spravedlnost“, „komunismus“ apod.).

Dále doporučujeme se podívat do databáze ANL – vyhledá Vám články v českých novinách, časopisech a sbornících.

Množství akademických prací, kde se téma objevuje, naleznete také na stránkách theses.cz.

  • JIROUTOVÁ, Kateřina. PROTIPRÁVNOST KOMUNISTICKÉHO REŽIMU Z POHLEDU ÚSTAVNÍHO PRÁVA. Brno, 2011. Diplomová práce.