Nejvyšší IQ člověka

Text dotazu

Dobrý den,

jaké je nejvyšší IQ člověka? Jaké IQ měl nejchytřejší člověk na světě a kdo to byl?

Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

začněme tím, že je obtížné a často i sporné určit konkrétní osobu s nejvyšším IQ. Existuje několik různých testů IQ, jejichž výsledky se mohou lišit. Navíc inteligence je komplexní koncept, který nelze zcela vyjádřit jedním číslem. Různé schopnosti a dovednosti jednotlivců lze měřit různými metodami. Snažit se určit nejchytřejší osobu může být subjektivní a komplexní úkol.

Nejvyšší naměřené IQ člověka dosáhlo hodnoty 270 a patřilo Williamu Jamesi Sidisovi, americkému géniu narozenému v roce 1898 [JELÍNKOVÁ, 2021]. V jiných zdrojích se uvádí hodnota IQ mezi 250 až 300 body [HOLUBOVÁ, 2017; SAUNDERS, 2023] nebo rozpětí 200 až 300 bodů [BERTRAND, 2015]. Pro srovnání v Guinessově knize rekordů je největší nejprokazatelněji ověřené IQ 210 u Kim Ung-Yong (*1963) [HOLUBOVÁ, 2017]. Tento génius ovládal desítky jazyků a vstoupil do dějin jako nejmladší student na Harvardu, kam nastoupil ve věku 11 let. Jeho schopnosti a znalosti byly pozoruhodné, avšak genialita přinesla i stinné stránky, včetně šikany a obtíží při hledání odpovídajícího zaměstnání. Navzdory výjimečné inteligenci se Sidis živil podřadnými pracemi a zemřel v 46 letech kvůli náhlé mozkové příhodě.

Kromě Sidise patří mezi jedny z nejchytřejších lidí na světě např. i herec James Woods s IQ 180, mezi ženami šachistka Judit Polgárová s hodnotou nejméně 170, matematik Terence Tao s údajnými 230 a fyzik Christopher Hirata s pravděpodobnou hodnotou 225 [HOLUBOVÁ, 2017].

Na stránkách BBC Science Focus je článek Who has the highest IQ in the world in 2024?, kde najdete přehled současných i minulých osob, které patřily k těm s nejvyšším IQ. Tento zdroj poskytuje informace o lidech s výjimečnou inteligencí, včetně těch, kteří se vyznačovali nejvyššími naměřenými hodnotami IQ. Mezi těmito osobnostmi se řadí Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Stephen Hawking a Katherine Johnson.

Časopis Business Insider zveřejnil článek s názvem The 40 smartest people of all time, který představuje seznam 40 nejchytřejších lidí v historii. Tento seznam zahrnuje osobnosti napříč různými obory, od vědců po umělce, kteří excelovali v různých aspektech lidské inteligence.

Použité zdroje

JELÍNKOVÁ, Barbora. Nejchytřejší člověk historie měl IQ 270: Kdo byl William James Sidis? 100+1 zahraniční zajímavostí [online]. 2021, 03.08.2021 [cit. 2024-01-03]. Dostupné z: https://www.stoplusjednicka[…]do-byl-william-james-sidis?

HOLUBOVÁ, Michaela. 6 lidí s nejvyšším IQ: Znáte je? EpochaPlus [online]. 2017, 23.05.2017 [cit. 2024-01-03]. Dostupné z: https://epochaplus.cz/6-lidi-s-nejvyssim-iq-znate-je/

SAUNDERS, Toby. Who has the highest IQ in the world in 2024? BBC. Science Focus [online]. 2023, 27.05.2023 [cit. 2024-01-03]. Dostupné z: https://www.sciencefocus.com/science/who-has-the-highest-iq

BERTRAND, Natasha. The 40 smartest people of all time. Bussines Insider [online]. 2015, 27.02.2015 [cit. 2024-01-03]. Dostupné z: https://www.businessinsider[…]t-people-of-all-time-2015-2