Nejvyšší hora Evropy

Text dotazu

Dobrý den,
našla jsem dvě protichůdná tvrzení o nejvyšší hoře v Evropě. Jak je to doopravdy? Jak se jmenuje nejvyšší hora Evropy a kolik měří?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Evropa se za samostatný světadíl považuje spíše z historických, kulturních a politických důvodů než z důvodů fyzickogeografických. Hranice mezi Evropou a Asií není v přírodě zjevná a zeměpisci se odedávna přou, kudy má přesně vést. Na vedení hranice ovšem závisí řada charakteristik kontinentu, jeho rozlohou počínaje a nejvyšší horou (Mont Blanc vs. Elbrus) konče.

Za nejvyšší vrchol Evropy je tradičně považován Mont Blanc, avšak z důvodu neexistující metodiky pro přesné určení evropskoasijské hranice musí být tento titul připisován i kavkazské hoře Elbrus (5 642 m n. m.). Mont Blanc (italsky Monte Bianco, v překladu bílá hora) je nejvyšší hora Alp a států EU, vypínající se v Montblanském masivu na francouzsko-italském pomezí do výšky 4 810 m n. m.

Vrchol hory leží na francouzském území a hornina (tyčící se do nadmořské výšky 4 792 m) je kryta ledovým příkrovem o proměnlivé tloušťce 14-23 m. Při expertním měření provedeném v září 2009 byla výška hory stanovena na 4 810,45 metrů nad hladinou moře.

Podle některých názorů na vedení hranice mezi Evropou a Asií se vrchol Elbrusu nachází ještě v Evropě, což by z něho činilo nejvyšší evropskou horu.

Elbrus (balkarsky Минги-Tау, rusky Эльбрус, anglicky Mount Elbrus) je s výškou 5 642 metrů nad mořem nejvyšší horou Kavkazu a Ruska.

Elbrus je neaktivní sopkou s dvěma vrcholy (západní 5 642 m a východní 5 621 m). Vzdálenost obou vrcholů je 1 500 metrů. Svahy sopky jsou pokryté ledovci o celkové ploše 138 km².

Sněžná čára je na Elbrusu ve výšce 3 700 až 4 000 m.

Použité a zajímavé odkazy :

http://cs.wikipedia.org/wiki/Elbrus http://cs.wikipedia.org/wiki/Mont_Blanc http://cs.wikipedia.org/wiki/Nejvy%C5%A1%C5%A1%C3%AD_hory_kontinent%C5%AF http://cs.wikipedia.org/wiki/Evropa

Doporučený odkaz :

http://www.geology.cz/extranet/popularizace/zeptejte

Obor

Geografie. Geologie. Vědy o zemi

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

30.04.2012 16:33

Kristyna píše:
Středa 08.11.2017 15:30
nejvyssi hora Evropy
PSK - admin píše:
Čtvrtek 09.11.2017 08:54
Dobrý den, odpověď na Váš dotaz naleznete v odpovědi výše.
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu