největší knihovny v ČR

Text dotazu

Dobrý den,
uvádíte, že VKO je čtvrtou největší knihovnou u nás. Já myslel, že NK v Praze a MZK Brno sou sice větší, ale Olomouc je třetí největší.
Zajímalo by mne tedy, kde je na třetím místě, pokud jste čtvrtí.
Děkuji mnohokrát
Štefan Blaho

Odpověď

Dobrý den,

tak prý tato informace platila dva roky zpátky, tehdy nás velikostí fondu předčila ještě Městská knihovna v Praze.

I když v podstatě tato informace je zavádějící, vědecké knihovny by se neměly s velikostí městských knihoven porovnávat, protože velikost jejich fondů je proměnlivá. Na rozdíl od knihoven s archivní povinností provádí rozsáhlé odpisy knih ze svých fondů. Městská knihovna v Praze během posledních dvou let provedla velkou vyřazovací akci, takže velikostí fondu ji opět předčíme.