Největší a nejtěžší dinosaurus

Text dotazu

jaký byl největší a jaký nejtěžší dinosaurus na
světě?

Odpověď

Dobrý den,

největšími dinosaury byli sauropodní dinosauři (jsou to zároveň největší suchozemští živočichové všech dob). Při určení konkrétních rekordů však nastává problém - čím větší zvíře bylo, tím méně se o něm dá zjistit. Druhým problémem jsou velikostní rozdíly mezi jedinci téhož druhu, které jsou způsobeny tím, že sauropodi zřejmě rostli po celý život. Rekordmanem mohl být Amphicoelias z čeledi Diplodocidae, známý z úlomku zádového obratle (který snad měřil v kompletním stavu až 2,7 metru; samotné zvíře bylo podle odhadů 45 až 62 metrů dlouhé a velmi těžké, i kdyby byl A. velmi lehce stavěný - odhady hovoří o hodnotě přes 122 tun). Lépe známý Sauroposeidon z čeledi Brachiosauridae (známý z prodloužených krčních obratlů, kdyby se podobal příbuzným rodům, musel být 30 až 35 metrů dlouhý a 18 metrů vysoký), přičemž je známo více kandidátů, kteří se jim v délce nebo hmotnosti blíží (Seismosaurus, Supersaurus, Argentinosaurus, Bruhathkayosaurus). Největším poměrně dobře známým sauropodem se dnes zdá být Puertasaurus, který byl popsán v roce 2005 a ve velikosti zřejmě lehce překonal svého "krajana"

Argentinosaura. Jeho velikost se na základě obřích obratlů odhaduje na 35-40 m délky a 80-100 tun hmotnosti.

Sauropodi byli také nejtěžšími dinosaury. I tady nastává ovšem problém s určením konkrétního rekordmana. Nejčastěji se jako nejtěžšího dinosaura uvádí Bruhathkayosaura.

Zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Sauropodi