Největší a nejtěžší dinosaurus

Text dotazu

jaký byl největší a jaký nejtěžší dinosaurus na
světě?

Odpověď

Dobrý den,

největšími dinosaury byli sauropodní dinosauři (jsou to zároveň největší suchozemští živočichové všech dob). Při určení konkrétních rekordů však nastává problém - čím větší zvíře bylo, tím méně se o něm dá zjistit. Druhým problémem jsou velikostní rozdíly mezi jedinci téhož druhu, které jsou způsobeny tím, že sauropodi zřejmě rostli po celý život. Rekordmanem mohl být Amphicoelias z čeledi Diplodocidae, známý z úlomku zádového obratle (který snad měřil v kompletním stavu až 2,7 metru; samotné zvíře bylo podle odhadů 45 až 62 metrů dlouhé a velmi těžké, i kdyby byl A. velmi lehce stavěný - odhady hovoří o hodnotě přes 122 tun). Lépe známý Sauroposeidon z čeledi Brachiosauridae (známý z prodloužených krčních obratlů, kdyby se podobal příbuzným rodům, musel být 30 až 35 metrů dlouhý a 18 metrů vysoký), přičemž je známo více kandidátů, kteří se jim v délce nebo hmotnosti blíží (Seismosaurus, Supersaurus, Argentinosaurus, Bruhathkayosaurus). Největším poměrně dobře známým sauropodem se dnes zdá být Puertasaurus, který byl popsán v roce 2005 a ve velikosti zřejmě lehce překonal svého "krajana"

Argentinosaura. Jeho velikost se na základě obřích obratlů odhaduje na 35-40 m délky a 80-100 tun hmotnosti.

Sauropodi byli také nejtěžšími dinosaury. I tady nastává ovšem problém s určením konkrétního rekordmana. Nejčastěji se jako nejtěžšího dinosaura uvádí Bruhathkayosaura.

Zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Velikost_dinosaur%C5%AF

http://cs.wikipedia.org/wiki/Sauropodi

http://cs.wikipedia.org/wiki/Dinosau%C5%99%C3%AD_rekordy

Obor

Biologické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

26.01.2010 12:57

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu