Nejstarší záznam o Hradištku

Text dotazu

Dobrý den, chci se zeptat, co je nejstarší dokument ve kterém je zmínka o obci Hradištko (okres Nymburk)

Odpověď

Dobrý den, obcí s názvem Hradišťko je na území ČR hned několik, ne vždy je zcela jasné, zda se jedná právě o tu obec, která vás zajímá, ale doufáme, že jsme informace vybrali správně.

Zdroje uvádějí, že:

první zmínka o obci se nachází v historických pramenech k roku 1088.

"První písemnou zmínku o Hradištku nám zanechal kronikář Kosmas. Od něj se  dovídáme, že roku 1088 první český král Vratislav II. věnoval ves kapitule vyšehradské, kterou právě založil."

https://mapy.cz/zakladni?source=firm&id=351153&x=14.9330235&y=50.1652253&z=17

Hradištko: H,, Hradiško, ves t. na lev. bř. Labe, hejt. a okr. Poděbrady, fara a pš. Sadská; 80 d., 456 ob. č., 2 n. (1890), 1tř. šk., košikářství. R. 1088 připomíná se v zakládací listině kapituly vyšehradské, ve XIV. stol. byl to vladyčí statek.

Zdroj: Ottův slovník naučný: illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. V Praze: J. Otto. s. 751. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:bb3627f0-0a78-11e5-b309-005056825209

Hradišťko (lid. Hradiško), ves u pravého břehu labského 31/2 km sev. od Kolína; 1290 Venceslaus rex monio Sedlitz confirmat villam Radhostitz prope Coloniam, emtam ab Hynkone de Duba... Prvotní jméno této vsi Radhostice zaniklo a namísto něho se užívalo jm. Hradišťko. Hradišťko (= malé hradiště) a bylo označením polohy, na níž ves Radhostice vznikla. Ale když se členové Radhostova rodu nebo jeho čeledi odstěhovali anebo byli v malé menšině proti cizím přistěhovalcům, ujalo se hradišťko i jako označení osady vůbec.

Zdroj: PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. D. 1. A - H. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1954.

Další zdroje uvádějí:

V roce 995, po vyvraždění rodu Slavníkovců na Libici, se stali vládci v zemi Přemyslovci. Po těchto událostech byla část území přidělena zakládanému benediktinskému klášteru v Praze na Břevnově.

Zdroj: https://www.hradistko-kersko.cz/obec-249/hradistko-a-kersko/historie-1/

Doporučujeme i knihu ŠESTÁKOVÁ, Jana. Hradištko: povídání při černé hodince. Hradištko: Jana Šestáková, 2013.