nejstarší komiks

Text dotazu

Zajímalo by mne, který český komiks je považovaný
za nejstarší?

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na Vaši otázku bychom nejspíš získali v připravované knize Heleny Diesingové, viz níže

Český komiks první poloviny 20. století - anotace:

Téma knihy Heleny Diesingové je v kontextu uměnovědných studií stále ještě neobvyklé. Autorka se odhodlala vstoupit na tenký led žánru, který v české kultuře nebyl soustavně zpracován jako celek, natož jako specifický fenomén, studií o jeho vývoji do roku 1950. Práce stojí na rozsáhlé rešerši dobových periodik a odkrývá proto řadu zapomenutých autorů či nových poznatků o autorech notoricky známých, mezi nimiž nechybí Josef Lada, Ondřej Sekora ani Jaroslav Foglar.

Český komiks první poloviny 20. století. Nakladatel: Academia, edice: Umění; ISBN: neuvedeno. Formát: vázaná vazba Rok vydání: 2010

Jak sám můžete v anotaci ke knize číst, zpracování vyžadovalo velmi podrobné hledání v dobových periodikách a jiných zdrojích. Z katalogu k výstavě komiksu Generace nula. Nová vlna českého a slovenského komiksu. [Brno]: Ján Lastomírsky ve spolupráci s o.s. Analphabet Books, 2007. zjišťujeme, že "Protokomiksové formy se na území budoucího Československa objevily v poslední čtvrtině 19. století. Nejstarší české komiksy s textovými bublinami vytvořili v první dekádě 20. století Josef Lada a Karel Stroff. .."

Heslo comics - žertovný komický slet obrázků, série kreseb nebo obrázkový seriál...kozel Bobeš (Lada) je počítán mezi nejvýraznější hrdiny komiksu.

Zdroj: Slovník literární teorie. Praha: Československý spisovatel, 1984.

Josef Lada - ... ilustrace knih jiných autorů, výtvarné parafráze lidových přísloví a rčení, zároveň však na svém původci vyžadovala i textové doplnění (texty ke kresleným anekdotám) a "literární" fabulaci (komponování kreseb do syžetových celků)....

Zdroj: Lexikon českéliteratury. Osobnosti, díla, instituce. Praha: Academia, 1993.

O knize CLAIR, René, TICHÝ, Jaroslav. Comics. Praha: Státní nakladatelství dětské knihy, 1967. se v úvodu píše:

" Monografie o humoristických obrázkových seriálech, provázených textem v "bublinách", pro něž se ujal mezinárodní název "comics". Zahrnuje eseje René Claira (První hrdinové, Dějiny a pravěk) a studie Jaroslava Tichého (Velká prostota, Galerie mistrů). V Galerii mistrů shrnuje autor biografické údaje o nejvýznačnějších autorech kreslených seriálů (jsou zde autoři z USA, Francie, Japonska, Finska, Itálie, Německa a ČSSR) a připojuje ukázky z jejich tvorby (např. Sullivan, USA, Kocour Felix, Segar, USA, Námořník Pepek, Disney, USA, Myšák Mickey, Lada, ČSSR, Kozel Bobeš)."

S. 39-40: "Představa comics jako nástroje jediné služby, při níž je zbytečné uvažovat o jakýchkoli uměleckých ambicích, vyzařuje v českých poměrech nebezpečnou intenzitu. Kvantita, systematičnost a obratná aktualizační pohotovost Foglarových seriálů zahlušila nesrovnatelný význam Josefa Lady, průkopníka uměleckého českého seriálu, který se přiblížil ke světové elitě, přestože v tomto oboru pracoval jenom příležitostně....České comics nemají ještě svého hrdinu, jedinečného miláčka mas, kterému davová popularita umí vdechnout mýtus reálné existence...."

S. 60: "I když hrdiny seriálů Josefa Lady jsou venkovští kluci...má autorova práce v této oblasti světovou úroveň....Lze říci, že autorovi se podařilo vytvořit národně nejtypičtější comics světa." (S hrdinou Kozel Bobeš).

S dotazem je možno obrátit se také na Ústav pro českou literaturu AV ČR http://isis.ucl.cas.cz/index.jsp?form=biblio&output=short&off=150 .