Nejstarší dochovaný záznam hry go

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, z jakého roku pochází nejstarší dochovaný záznam (kifu) hry go a mezi jakými hráči byla hra uskutečněna? Je tento záznam někde v digitální podobě k nahlédnutí?
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

první písemná zmínka o deskové hře Go se připisuje čínskému historikovi Zuo Zhuaonovi a pochází ze 4. století př.nl. Hra je také zmíněna v Knize XVII Konfucius: hovory (3. stol. př.nl.)a ve dvou knihách čínského filozofa Mencia (rovněž 3. stol. př.nl.).

Vznik hry se ovšem datuje až hluboko za první písemnou zmínku – do 2. tisíciletí před naším letopočtem. Hra se tak považuje za jednu z nejstarších společenských her světa. O tom, kdo s kým první hrál, bohužel písemné zmínky nehovoří.

Ve všech těchto dílech byla hra nazývána jako yì (弈). Dnes je v Číně známá pod názvem weigi (围棋), což doslova znamená „obklíčená deska“.

Z našich zdrojů se hrou Go zabývají tyto knihy (nejsou digitalizované):

NECHANICKÝ, Vítězslav, ed. Go magazín: povídání o nejstarší deskové hře na světě. Nymburk: Go klub, 1992. 48 s.

AKIRA, Ishida a DAVIES, James. Útok a obrana. Překlad Eugen Albert. Nymburk: Go klub, [1994]. 121 s. Go - nejstarší desková hra na světě.

KAJIVARA, Takeo. Směr hry. Nymburk: Go klub, [1994]. 87 s. Go - nejstarší desková hra na světě.

NECHANICKÝ, Vítězslav. Základy go; Dobrá forma: Základ bojové techniky zblízka: Učebnice. Nymburk: Go klub, [1991]. 131 s.

Internetové zdroje: https://en.wikipedia.org/wiki/Go_(game)#History