Nejdelší žížala v ČR, penízovka jarní

Text dotazu

Dovoluji si zaslat dotaz Národní knihovně ČR,
protože jsem jako učitelka biologie dotazována žáky na některé zajímavosti a
nevím si rady.
První dotaz je určit jedlost či nejedlost penízovky jarní neboli sněžné. V
dostupných pramenech pro mne jsem nalezla, že penízovky jsou vesměs jedlé,
ale o penízovce jarní informace chybí.Druhý dotaz žáků je jaký druh žížal na
našem území je nejdelší. Dozvědělajsem se, že žijí v CHKO Pálava, ale druh a
délku nikoliv. Nejdleší žížala světa je známá= 6,7 m.

Odpověď

Dobrý den,

podle knihy "Žížaly České republiky" je naší nejdelší žížalou Allolobophora hrabei (až 50 cm), tento druh obývá sprašové půdy jižní Moravy. Délka těla je 270-500 mm, průměr 4-6 mm. Tento druh je středoevropský (endemický), dosud byl nalezen pouze v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku. V publikaci V.Pižla je uvedeno, že autor tuto žížalu nalezl pouze v CHKO Pálava a NPR Pouzdřanská step.

K největším druhům žížal podle zmíněné knihy patří druh Megascolides australis (Veležížala obrovská) žijící v Austrálii, v části provincie Victoria (délka 1,5 m, šířka 2-3 cm, váha asi 450 g) a druh Glossoscolex giganteus z Brazílie (délka 1,2 m, šířka přes 3 cm, váha 500-600 g).

Vámi zmíněná rekordní žížala je uvedena např. ve Wikipedii

(http://en.wikipedia.org/wiki/Largest_organism#Segmented_worms_.28Annelida.29).  Pro další informace bychom Vám doporučili obrátit se přímo na odborníky (např. Zoologické oddělení NM - http://www.nm.cz/prirodovedecke-muzeum/zoologie.php , Katedra zoologie Přírodovědecké fakulty UK - http://www.natur.cuni.cz/zoologie/ ).

použitá literatura:

* PIŽL, Václav. Žížaly České republiky = Earthworms of the Czech Republic.

Uherské Hradiště : Přírodovědný klub v Uherském Hradišti ; Zlín : Muzeum jihovýchodní Moravy, 2002. s. 10, 40-41. ISBN 80-86485-04-8.

* MOTYČKA, Vladimír ; ROLLER, Zdeněk. Bezobratlí. (1), Všechny skupiny kromě hmyzu. Praha : Albatros, 2001. s. 57. ISBN 80-00-00884-X.

Dotaz na jedlost, nejedlost či jedovatost Penízovky jarní jsme již nedávno zodpovídali. Tato otázka je součástí Houbařské soutěže nedělního Hobby magazínu (http://www.rozhlas.cz/plzen/soutez/_zprava/559739 ), domníváme se tedy, že dotaz Vaších žáků s touto soutěží může souviset. Služba Ptejte se knihovny nezodpovídá otázky spojené s různými kvízi a soutěžemi, z tohoto důvodu Vám můžeme pouze poradit zdroj, v němž odpověď naleznete:

* ANTONÍN, Vladimír. Encyklopedie hub a lišejníků. Praha : Nakladatelství Libri a Nakladatelství Academia, 2006. s. 264, 267. ISBN 80-7277-164-7 ; 80-200-1476-4.

Tato kniha se nachází i ve fondu Krajské knihovny Vysočina v Havlíčkově Brodě (http://www.kkvysociny.cz ).