Nejdelší slovo

Text dotazu

Dobrý den, ja by som sa vas chcela opytat, ze ktore slovo je najdlhsie(ma najviac pismen) a co vlastne znamena. Dakujem

Odpověď

Dobrý den,

určení absolutně nejdelšího slova by bylo poměrně složitým úkolem. Pomocí nejrůznějších přípon je možné v mnoha jazycích utvořit různá extrémně dlouhá slova, aniž by odporovala pravidlům slovotvorby a flexe těchto jazyků. Často se však jedná o slova uměle vytvořena - těžko vyslovitelná a obtížně srozumitelná, a tím pádem v jazykové praxi nepoužívána, tedy o pouhé jazykové konstrukty. Ve skutečných jazykových promluvách platí spíše pravidlo, že čím je slovo delší, tím méně je používáno. Nejvíc uzpůsobené k tvoření velmi dlouhých slov jsou tzv. aglutinační jazyky (patří k nim např.
maďarština, finština, turečtina či kavkazské jazyky), a to proto, že se v těchto jazycích tvary slov vyjadřují prostřednictvím přípon, které se připojují ke slovotvornému základu.

Nejdelší slova v jednotlivých jazycích bývají zveřejňována v Guinessově knize rekordů. A tak patří k nim např.:

Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikomaungahoronukupokaiwhenuak
itanatahu v maorštině (85 písmen, jedná se o místní jméno),

Donaudampfschiffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellsch
aft v němčině (79 písmen, v překladu: Asociace pro úředníky podřízené Vedoucímu úřadu dunajských služeb pro elektrické parníky),

nordöstersjökustartilleriflygspaningssimulatoranlagg-
ingsmaterialunderhallsuppföljningssystemdiskussionsinaggsförberedelse ve švédštině (130 písmen, v překladu: Přípravné práce na příspěvku k diskusi o údržbě systému materiálové podpory kontrolního zařízení pro leteckou dopravu na severovýchodní části pobřežního pobaltského dělostřelectva),

Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine v turečtině (70 písmen, v překladu: Jako byste byli z těch, z nichž nemůžeme jednoduše udělat přístroj na neúspěšné jedince),

Lopado­­temacho­­selacho­­galeo­­kranio­­leipsano­­drim­­hypo­­trimmato­­sil
phio­­parao­­melito­­katakechy­­meno­­kichl­­epi­­kossypho­­phatto­­perister
­­alektryon­­opte­­kephallio­­kigklo­­peleio­­lagoio­­siraio­­baphe­­tragano
­­pterygon ve starořečtině (v řecké abecedě 171 písmen, jedná se o fiktivní chod, jehož název zmíňuje Aristofanés ve hře Ženský sněm). Nejdelším technickým názvem je patrně anglický odborný termín pro titin - nejdelší lidský protein (189 819 písmen, celý název najdete na adrese http://www.sarahmcculloch.com/luminaryuprise/longest-word.php).

Zdroje:

 http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/porfaq.html#nej

http://en.wikipedia.org/wiki/Longest_words