Nejčtenější kniha

Text dotazu

Která je nejčtenější kniha na světě resp. v ČR? Kolik má výtisků a kolik se z ní prodalo?

Odpověď

Dobrý den,

spolehlivé zodpovězení vašich otázek není úplně možné, neboť nemáme zdroje a myslíme si, že ani nejsou. Uvádí se, že nejčtenější knihou ve světě a tedy i u nás je Bible, o které se mluví jako o Knize knih.

Podle statistiky, kterou udělalo jedno vydavatelství a 20. 02. 2017 uveřejnilo na internetu, je pořadí nejprodávanějších knih toto, viz níže. Údaje ani v jednom případě ale nemůžeme ověřit, protože nemáme podklady, ze kterých bylo čerpáno.

1. Bible (asi 4 miliardy kopií)

Asi vás nepřekvapí, že nejprodávanější a zároveň nejčtenější knihou všech dob je Písmo svaté. Přestože jsme my Češi nejateističtějším národem na světě, i my nedáme na kvalitní literaturu dopustit a mnozí z nás si Bibli chtějí alespoň jednou za život přečíst. Velmi populární je její verze pro děti, čte se stejně dobře jako pohádky.

2. Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha - Miguel de Cervantes y Saavedra (500 milionů kopií) 3. Příběh dvou měst - Charles Dickens (200 milionů kopií) 4. Společenstvo prstenu - J. R. R. Tolkien (155 milionů kopií) ...

8. Malý princ - Antoine de Saint-Exupéry (140 milionů kopií) ...

10. Harry Potter a kámen mudrců - J. K. Rowlingová (107 milionů kopií) ...

Podle průzkumu se do žebříčku nejprodávanějších knih dostal i román Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka; je na 86. místě.

 https://www.svetzeny.cz/zajimavosti/co-nas-bavi/do-knihovny-30-nejprodavanejsich-knih-vsech-dob

Další průzkum, tentokrát o něco staršího data:

TOP 10 Nejčtenější knihy na světě

Kultura a umění Luboš Klouba . 13.4.2012 Za posledních 50 let bylo vydáno mnoho knih, ale opravdu jen některé se staly populární. Některých knih bylo dokonce vytištěno více než kolik bylo prodaných titulů v tomto žebříčku, nicméně nebyly natolik úspěšné u čtenářů, aby se takové množství udalo v obchodech. Z předchozího tvrzení tedy vyplývá, že v tomto žebříčku se nachází opravdu ty nejčtenější knihy na světě.

V žebříčku jste mohli vidět, že někteří autoři jsou na trhu méně let než ostatní, i přesto se již nacházejí v této TOP 10. Například autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová; ta se stala natolik úspěšnou, neboť dokázala přitáhnou ke čtení zejména mladé lidi, což v této době není úplně lehké a za to jí patří veliké uznání.

 Zdroje: Squidoo.com, wikipedia.cz

http://www.top10list.cz/top-10-nejctenejsi-knihy-na-svete/

Možná, že by vás také zajímala analýza toho, co se nejvíc půjčuje v knihovnách. (Tento zdroj, na rozdíl od dvou předešlých, máme doložen.)

 Stejně jako v minulých letech byl i v roce 2015 nejpůjčovanějším českým autorem spisovatel historických románů Vlastimil Vondruška (37 889 výpůjček), který má ve fondech sledovaných knihoven 103 svých děl. S velkým odstupem následoval autor detektivek a literatury faktu Jan Bauer s 19 976 výpůjčkami (153 titulů). Na třetím místě se umístila autorka Hana Parkánová-Whitton, která se mezi nejpůjčovanějšími autory objevuje již potřetí (37 titulů bylo půjčeno 16 747 krát). Na prvních místech nejpůjčovanějších spisovatelů převažují autoři literatury pro děti a mládež (Řeháčková, Pospíšilová) a autoři orientovaní na četbu pro ženy (Martínková, Jakoubková, Kubátová) a detektivky (Cimický, Rottová, Cílek).

Stálicí nejpůjčovanějších českých knih je  starší titul Eduarda Petišky Staré řecké báje a pověsti (1 272 výpůjček), který těží z toho, že se jedná o doporučovaný či povinný titul školní četby. V dalším pořadí nalézáme několik titulů Vlastimila Vondrušky Husitská epopej, Ještě že nejsem kat, Smrt ve Vratislavi, Ulička hanby a Adventní kletba. Do první dvacítky nejpůjčovanějších knih patří ještě zkušená představitelka ženské četby Alena Jakoubková s tituly Můžeš-li se vdát dnes, neodkládej to na zítřek a Chceš-li s mužem býti, musíš s ním i výti?. Z fenoménu povinné či doporučované četby těží také dílo Karla Čapka R.U.R. na dvanáctém místě (1 062 výpůjček) a Ladislav Fuchs na sedmnáctém místě se Spalovačem mrtvol (974 výpůjček).  Na osmnáctém místě nalézáme dětský titul Komisař Vrťapka od Pavly Entrychové a na devatenácté pozici je starší titul Michala Viewegha Báječná léta pod psa.

Zdroj: Co se půjčovalo ve veřejných knihovnách v roce 2015 Vít Richter Národní knihovna ČR