Nebiblický původ jména Jan a jeho nejstarší nositelé (před Janem Křtitelem)

Text dotazu

V celé řadě pramenů (včetně tohoto portálu - dotaz na "Původ jména Jan") se ve vztahu k původu jménu Jan uvádí jeho biblický původ, tj. že jméno je odvozeno od skutečnosti, že "Bůh byl milostivý a obdaroval rodiče Alžbětu a Zachariáše" dítětem, proto Jan (Jan Křtitel).

Ovšem před Janem Křtitelem se lze v historii setkat s jiným nositelem tohoto jména, a to např. Janem Hyrcanem, králem Judska, který vládl od roku 134 př. n. l. do své smrti roku 104 př. n. l., tedy žil před narozením Jana Křtitele.

Na portálu www.namedoctor.com jsem se dočetla, že jméno Jan patří k největšímu etymologickému kořeni jmen, které tvoří více než 500 jeho rozmanitých mužských a ženských variací. U této informace však není odkaz na žádný pramen.

Je někde možná zjistit, jaký je historický původ jména Jan, ale nikoli biblický, a zda jsou známi nějací další nositelé tohoto jména ještě před Janem Křtitelem? Tento dotaz samozřejmě spadá i do lingvistiky.

Mockrát děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

jméno Jan je biblického původu, hebrejská verze jména Jan zní Jehochanan nebo Jochanan (i přespis Johanan) a znamená "Hospodin je milostivý/se smiloval". Jméno je doloženo v hebrejské Bibli již před Janem Křtitelem. Judský král Jóšiáš (Josiah) v 7. století před naším letopočtem pojmenoval syna Johanan. Další výskyty tohoto jména můžete nalézt zde: https://biblehub.com/hebrew/3076.htm

Použité zdroje

https://biblehub.com/hebrew/3076.htm

http://www.kingjamesbibledictionary.com/Dictionary/Johanan