názvy obcí

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se dozvěděla původ názvů těchto obcí na Tachovsku - Kšice, Úterý a Staré Sedlo.
Děkuji moc za Váš čas

Odpověď

Dobrý den,

historie obce Úterý je velmi pěkně zpracovaná na webových stránkách této obce. Viz: http://www.mesto-utery.cz/historie/. Vybíráme pouze tu pasáž, kde se mluví o původu názvu Úterý:

"Roku 1200 se Přemysl Otakar I. zastavil na svém zboží ve Vidžíně a Úterý, když cestoval z návštěvy německého císařského dvora. V této době již bylo Úterý osadou trhovou, těžící ze své výhodné polohy poblíž staré obchodní cesty, vedoucí z německého Wurzburgu na Cheb a přes Teplou a Manětín dál na Prahu, jejíž odbočka vedla z Teplé přes Úterý na Plzeň. Podle svého týdenního trhu také osada dostala své jméno - latinské Novum forum, německý název zněl Neumarkt (Nový trh), zřejmě s tržním dnem v úterý".

Dále k obci Kšice se nám bohužel nepodařilo vyhledávat víc než toto: http://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%A1ice.

Obec Staré Sedlo má svoji historii také dobře zpracovanou na svých stránkách: http://www.staresedlo.cz/informace-o-obci/historie/. Bohužel ani zde se nám nepodařilo zcela dohledat vznik tohoto názvu, našli jsme pouze tyto informace:

" První dochovaná zmínka o něm však pochází již z roku 1249. Tehdy bylo označováno jako "Sedlo". Od roku 1454 (po vzniku Nového Sedla) se pro ves začal používat název Staré Sedlo."

 Se svým dotazem se také můžete zkusit obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/, kde by Vám odborníci na český jazyk pravděpodobně mohli poskytnout uspokojivější odpověď. Bohužel jsou však jejich služby placené.

Zdroje:

 

* Středočeský kraj: města a obce Středočeského kraje: tradice, historie, památky, turistika, současnost. Rožnov pod Radhoštěm: Proxima Bohemia, [2009]. 696 s. ISBN 978-80-904275-1-8.

* http://www.staresedlo.cz/informace-o-obci/historie/

* http://www.mesto-utery.cz/historie/

* http://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%A1ice

* KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách a na Moravě a ve Slezsku. 1. vyd. Praha : Libri, 2008. ISBN  978-80-7277-041-0 (7. díl - Str-U).

 

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

02.01.2014 13:32

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu