názvosloví knihy

Text dotazu

Vazene damy a panove, mam na Vas nezvykly dotaz: Jak se odborne (kniharsky) oznacuji stranky jakekoli knihy, nachazejici se mezi tvrdou deskou knihy a vlastnim textem (byvaji na nich udaje jako titul knihy, autor, udaje o vydavateli, prip. překladateli, sponzor apod., pak je tu i prazdna stranka ci list), jakoz i stranky nasledujici za vlastnim textem. Dekuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den, jednotlivé části následují za sebou v pořadí:
Předsádka (na přední a zadní straně desek) - dvojlist těžšího papíru, který v knihách s pevnou vazbou spojuje knižní blok a desky. Předsádky mohou být nepotištěné, ale i zdobené dekorativním vzorem , ilustrací, věcnou informací, např. mapy, vzorce apod.
Signet (značka nakladatelství, někdy jen edice)- bývá na první liché stránce knihy Patitul - bývá před vlastním titulním listem; na liché straně listu je - většinou menším písmem - uveden autor a název knihy Signet i patitul mohou v knize chybět, ale mohou být i spojeny na jedné straně.
Protititul, též frontispis - sudá strana proti hlavnímu titulnímu listu. Často s ilustrací.
Hlavní titul - vždy na liché straně; zde je jméno autora, název a podtitul knihy, často jméno nakladatele a rok vydání
Autorská tiráž, též copyrightová stránka, impresum nebo vydavatelský záznam - je stránce následující za hlavním titulem; povinně obsahuje ISBN (mezinárodní identifikační číslo knihy, pokud je knize přiděleno, copyrightové záznamy, případně poděkování sponzorům.
Vakát - prázdná stránka kdekoliv v knize.
Podle knihy: Pistorius, Vladimír. Jak se dělá kniha. Praha : Paseka, 2003.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

14.02.2008 16:13

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu