názvosloví knihy

Text dotazu

Vazene damy a panove, mam na Vas nezvykly dotaz: Jak se odborne (kniharsky) oznacuji stranky jakekoli knihy, nachazejici se mezi tvrdou deskou knihy a vlastnim textem (byvaji na nich udaje jako titul knihy, autor, udaje o vydavateli, prip. překladateli, sponzor apod., pak je tu i prazdna stranka ci list), jakoz i stranky nasledujici za vlastnim textem. Dekuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den, jednotlivé části následují za sebou v pořadí:
Předsádka (na přední a zadní straně desek) - dvojlist těžšího papíru, který v knihách s pevnou vazbou spojuje knižní blok a desky. Předsádky mohou být nepotištěné, ale i zdobené dekorativním vzorem , ilustrací, věcnou informací, např. mapy, vzorce apod.
Signet (značka nakladatelství, někdy jen edice)- bývá na první liché stránce knihy Patitul - bývá před vlastním titulním listem; na liché straně listu je - většinou menším písmem - uveden autor a název knihy Signet i patitul mohou v knize chybět, ale mohou být i spojeny na jedné straně.
Protititul, též frontispis - sudá strana proti hlavnímu titulnímu listu. Často s ilustrací.
Hlavní titul - vždy na liché straně; zde je jméno autora, název a podtitul knihy, často jméno nakladatele a rok vydání
Autorská tiráž, též copyrightová stránka, impresum nebo vydavatelský záznam - je stránce následující za hlavním titulem; povinně obsahuje ISBN (mezinárodní identifikační číslo knihy, pokud je knize přiděleno, copyrightové záznamy, případně poděkování sponzorům.
Vakát - prázdná stránka kdekoliv v knize.
Podle knihy: Pistorius, Vladimír. Jak se dělá kniha. Praha : Paseka, 2003.