Názvosloví anorganických sloučenin

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych se zeptal, zda mají cizí jazyky (zejména němčina a angličtina) stejný či podobný princip odvozování názvů chemických sloučenin, jako má čeština, tedy zda je možné podle koncovky (-ný, -natý, itý atd.) odvodit oxidační číslo?

Odpověď

Dobrý den,

Bohužel Vás musím zklamat, neboť čeština je v názvosloví poměrně jedinečná, tedy užívání chemického názvosloví v angličtině a němčině funguje odlišně. Pokud se zajímáte jen o překlad jednotlivých názvů sloučenin, doporučujeme jméno najít kupříkladu na anglické (německé) Wikipedii (REF1, REF2), a pak se přepnout do české verze, kde se dozvíte odpovídající název český. Případně Vám může pomoci Google (REF3). 

Pokud Vám však jde o metodiku, dle které se anglické a německé sloučeniny pojmenovávají, prohledali jsme pro Vás Internet a našli několik zajímavých odkazů. Za nejlepší považujeme stránky Jednoty tlumočníků a překladatelů (REF4), kde je stručně a velmi pěkně popsána konverze mezi angličtinou a češtinou (REF5) a také mezi němčinou a češtinou (REF6). Další zajímavé stránky o tomto tématu můžeme nalézt na Wikipedii (REF7-9) nebo si přečíst výukový materiál připravený pro učitele chemie (REF10). 

REF1 http://en.wikipedia.org/

REF2 http://de.wikipedia.org/

REF3 https://www.google.cz/

REF4 http://www.jtpunion.org/spip/

REF5 http://www.jtpunion.org/spip/IMG/anglina.htm

REF6 http://www.jtpunion.org/spip/IMG/nemcina.htm

REF7 https://cs.wikipedia.org/wiki/Anglick%C3%A9_chemick%C3%A9_n%C3%A1zvoslov%C3%AD

REF8 http://en.wikipedia.org/wiki/Chemical_nomenclature

REF9 http://de.wikipedia.org/wiki/Nomenklatur_%28Chemie%29

REF10 http://ucitelchemie.upol.cz/materialy/nazvoslovi/nazvoslovi_a_bezpecnost_v_angl_jazyce.pdf

Obor

Chemie. Krystalografie. Mineralogické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní technická knihovna

Datum zadání dotazu

11.08.2014 15:06

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu