Název vesnice

Text dotazu

Rád bych se dozvěděl od čeho vzniknul název vsi Hřibiny i také Řibiny,Hřiban,Hržebiny,Ržibin,Řibin. Vše se jedná o jednu ves, která se uvádí v různém podání v archivních listinách.Název určitě pochází ze staročeského slova. Předem děkuji za sdělení.

Odpověď

Dobrý den,

v knize: MIČEK, Ladislav. Hřibiny-Ledská : od minulosti k dnešku... Hřibiny-Ledská : Obec Hřibiny-Ledská, 2009, se můžete o původu názvu obce Hřibiny dočíst následující:

"Známe řadu tvarů: Řibiny, Hřibany, Hříbany, Hržebiny (1654), Hržebyny (1677), Ržibin (1790), Řibin (1836). Název obce Řibiny byl v r. 1924 úředně změněn na Hřibiny. Místní jméno vzniklo příponou - ina ve skupinovém významu (jako olše -> olšina) z podstatného jména hřib, takže nám vychází hřib -> hřibina. Bylo-li míst výskytu hřibů na daném území více, použilo se množné číslo -> hřibiny. To je nejpravděpodobnější možnost, o kterou se opírají i tvůrci nového obecního znaku. V minulosti existovala i jiná vysvětlení, logiku má např. názor, že název vystihuje rozložení obce na terénní vlně, na hřebeni" (MIČEK, Ladislav. Hřibiny-Ledská : od minulosti k dnešku... Hřibiny-Ledská : Obec Hřibiny-Ledská, 2009, s. 39.)

Výše uvedené vysvětlení vzniku místního názvu Hřibiny v knize

„Hřibiny-Ledská : od minulosti k dnešku... pochází z knihy: ъ. Původ nejistý. Zdá se však, že možno vytěžit něco z nář. zhřibět a z polštiny, kde grzyb znamená i sešlého starce (podobně slovensky hríb). (...) Pak by grib znamenalo původně houbu starou, zkřivenou, zdeformovanou."