Název ulice Kodytkova

Text dotazu

Vážená paní, vážený pane,

po kom se prosím nazývá Kodytkova ulice v Kostelci nad Orlicí?

Děkuji.

Odpověď

Vážená paní (...),

na váš dotaz jsme sami nedokázali najít uspokojivou odpověď, nicméně po konzultaci se "Státní památkovou péčí a správou kultury" na MÚKnO se nám dostalo této informace:

Dle dostupných informací byla Kodytkova ulice pojmenována po panu Ludvíku Kodýtkovi, který se narodil 29. března 1920 v Kostelci nad Orlicí.
Byl truhlářem a v Kostelci nad Orlicí bydlel. 16. března 1942 byl zatčen. Vězněn byl v Pardubicích, Terezíně, Drážďanech, Budyšíně, Lipsku, Straubingu a Berlíně.
Pardubické gestapo zatklo v uvedený den dvanácti člennou skupinu, z níž byli tři, a mezi nimi i Kodýtek, v Berlíně odsouzeni k trestu smrti a následně popraveni 13. září 1943.

Použité zdroje

https://www.kostelecno.cz/[…]/o_utvar.asp?id_org=7019&id_u=10