Název obce Buřenice

Text dotazu

Budu vám vděčen, pokud mi objasníte původ jména obce BUŘENICE. (Obec v okrese Pelhřimov). Hledal jsem porůznu, ale neúspěšně. Jméno obce automaticky navozuje bouři, buřinu ve smyslu meteorologickém, ale to lokalitě neodpovídá. Po této stránce jde o oblast spíše klidnou. Říká se, že Strážiště bouřky rozhání. Strážiště je kopec nad obcí, cca 750 m n. m. Podle ústního podání v obci by to jméno mělo souviset s mýcením, kácením či vysekáváním křovin. Ale nikdo neví z čeho to pochází, může jít i o nějaký místní název.

Odpověď

Dobrý den.

V Příručním slovníku jazyka českého z roku 1937 jsem našla slovníková hesla blízká vámi zmiňovanému mýcení a vysekávání křovin, která by mohla být základem pro název vaší obce:

buřan, -u, m. stepní tráva (viz také buran)

buran, buřan, -u m. bouřlivý vítr

buřání, -í, n. buřanný porost (Zalez do křoviska do buřání v širé stepi.)

buřeň, -e, f. plevel; vedlejší, neužitečný porost lesní

buřena, -y f. buření, -í n. plevel (Koberce buřeny, pořídku boží rukou zasazené. Příkop zarostlý divokým křovím a buřením.)

buřeniti, ned. míti kořen, základ (Tu buření všechna záliba v dělání charakteru.)

Pramen: Příruční slovník jazyka českého. Díl I. A-J. V Praze : Státní nakladatelství, 1935-1937. 1248 s.

Na staročeské významy slova buřen, buřeň, Buřenice se můžete podívat také na stránkách Ústavu pro jazyk český Akademie věd, v Kottově slovníku, viz tento odkaz:

http://kott.ujc.cas.cz/index.php?vstup=Bu%F8en&hledat=fulltext&heslo=checked&Zvyraznit=&Vyber=&Zobrazeni=&Strana=&stranaVys=1