Název neznámého jazykového jevu

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak se nazývá poněkud archaický jazykový jev, kdy jeden člověk při konverzaci s jiným užívá místo 2. osoby č.j. 3.osobu č.j. Příklad: Jak se má, Kristinko? Ale to mám radost, že ji zas jednou vidím! Kristinko, ona vyrostla! (přitom je jasné, že se obrací přímo na ni a nemluví s nikým třetím), také se "často" užívá šla! místo jdi! Za odpověď děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

podobný dotaz, jako je ten Váš, jsme zodpovídali před časem, viz http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2012/tykani-vykani-onikani

"Pro vyjádření zdvořilosti, společenského odstupu, formálnosti apod. mívají jazyky různé gramatické systémy, jako je vykání (oslovování jednotlivého člověka v 2. osobě množného čísla, vy), onikání (oslovování ve 3. osobě množného čísla, oni, např. v němčině), onkání (oslovování ve 3. osobě jednotného čísla, on, např. v italštině a polštině) aj...."

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

21.06.2012 07:54

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu