název náměstí Bratří Synků

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak vznikl název náměstí na Praze 4 a sice Bratří Synků.

Odpověď

Dobrý den,

náměstí bratří Synků se původně jmenovalo Metodějovo, později také neslo název Riegrovo (což dodnes dokládá busta Františka Ladislava Riegra na jednom ze zdejších rohových domů s kupolí a věžičkou - lékárně dr. Maxe, Nusle čp.363). Od 50. let je náměstí pojmenováno po českých komunistických novinářích a politicích bratrech Ottu Synkovi a Viktorovi Synkovi, kteří byli popraveni nacisty během německé okupace českých zemí v době 2. světové války za Protektorátu Čechy a Morava. Po listopadu 1989 byla uspořádána anketa na nový název náměstí. Vítězný návrh však nemohl být realizován, neboť se jednalo o žijící osobnost (Václav Havel).

zdroj:

http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD_Brat%C5%99%C3%AD_Synk%C5%AF