název města Litomyšl

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych zistit, podle čeho je odvozen název města Litomyšle. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

název města Litomyšl vznikl z osobního jména Ľutomysl odvozovací příponou -jb (s významem přivlastňovacím) a znamenalo "Ľutomyslův nebo Litomyslův (hrad)", koncové -sl se před měkkou souhláskou -jb měkčilo na -šl. Přehláska -u- v -i- po měkkém Ľ je poprvé doložena r. 1403. Nejstarší zmínka o Litomyšli je v Kosmově kronice, kde se k r. 981 připomíná jako pomezní hrad slavníkovského panství na hranici proti Moravě (castrum Luthomisl). Jeho úkolem bylo rovněž střežit Trstenickou stezku, která spojovala střední Čechy s Moravou. Roku 1098 založil zde Břetislav II. klášter na tzv. Olivetské hoře; ten se později stal základem kapituly a biskupství (1344). Osada pod klášterem, doložená z počátku 12. stol. (1108 oppidum Lutomisl), byla r. 1259 povýšena králem Přemyslem II. Otakarem na město, jedno z nejvýznamnějších v celých východních Čechách. Na místě hradu založen r. 1568 renesanční zámek.
Informace pocházejí z: LUTTERER, Ivan; KROPÁČEK, Luboš; HUŇÁČEK, Václav. Původ zeměpisných jmen. Praha: Mladá fronta, 1976. a LUTTERER, Ivan; MAJTÁN, Milan; ŠRÁMEK, Rudolf. Zeměpisná jména Československa. Praha: Mladá fronta, 1982.