název měst

Text dotazu

Kde se prosím vzal název obce Dolní Dunajovice a
města Mikulova?

Odpověď

Dobrý den,

velmi pěkná publikace o původu a vzniku místních jmen je kniha Antonína Profouse: Místní jména v Čechách, z které vám také citujeme informace o Vámi uvedené obci a městu.

Horní Dunajovice zde nalezneme pod heslem Dunajovice (toto samotné je ves na Třeboňsku). Jméno Dunajovice vzniklo jako pojmenování pro "ves lidí Dunajových" (z osobního jména Dunaj), taktéž se lze setkat s jménem jako příjmení (Ondřej Dunaj). Autor taktéž nabádá ke srovnání Dolní a Horní Dunajovice na jižní Moravě (což je vlastně předmět Vašeho dotazu). S rozdělením Dolní a Horní se u českých vsí setkávámě poměrně často, nejedná se tedy o žádný významný jev zásadně ovlivňující význam jména.

Město Mikulov (jinak též Böhmdorf) - město u rakouských hranic. Nejstarší německé jméno Nikolts, novější Böhmdorf = česká ves nebo Böhmova ves. Jméno Mikulov znamená Mikulův, totiž dvůr. Osobní jméno Mikul povstalo z Nicolaus.

O městu Mikulov se můžete také dočíst v knize Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Zde je vedle vedle mnohých zajímavých historických skutečností zaznamenán také vývoj jména. V druhé polovině 12.století se setkáváme s názvem Myculov, roku 1276 je doložen Miculow, od 14.století se objevuje již začínající německá podoba - 1362 Nikelspurg, 1414 Nikolsburg, 1708 Nicolspurg, 1846 Nikolsburg a zároveň Mikulow, 1854 Mikulov a Nicolsburg, 1924 Mikulov, Nikolsburg, 1938 Nikolsburg, 1945 Mikulov.

S dotazem se můžete také obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php ), kde jazykoví odborníci taktéž zodpovídají dotazy týkající se jazykových jevů.

Použitá literatura:

PROFOUS, Antonín; SVOBODA, Jan; ŠMILAUER, Vladimír. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd.. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1949-1960. 5 sv.

KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. 1. vyd.. Praha : Libri, 1996-. -- sv. Jednotlivé díly mají ISBN. Souborné ISBN 80-85983-12-5 (soubor : váz.).