název: kosovo, kosovo pole, kosovská republika

Text dotazu

Dobrý den, prosím pěkně jak, kdy a z čeho vznikl název "Kosovo pole" ( ? kosí pole- tj. místo kde je výskyt kosů?, či se nějaké srbské kníže jmenovalo Kos? či zkomolenina z řečtiny když do Byzance přišli Slované jako pole /majetek nějakého odvážného člověka/velmože??
děkuji mockrát

Odpověď

Dobrý den,

původ názvu Kosova či Kosova pole je v osobním jménu Kos.

"Původ jména:  Název je doložen již z 11. století. Původně Kosovo polje ("Kosova rovina, pláň"), později se polje vypouštělo. Odvozeno od osobního jména Kos. Bylo však zřejmě chápáno i jako "kosí pole" (srovnej latinsky Campus merularum, turdorum, ma-  ďarsky Rigómezó, německý Ampschfeld, Amselfeld)"

 

"Srbové jazykem svým nazývají je Kosovo polje, zkrátka pak a obyčejně jmenují je pouze Kosovo. Kosovo polje slovně zčeštěno jest arci Kosovo pole. Ale srbské polje širšího jest významu, nežli české pole. Tímto slovem nyní rozumíme půdu zoranou a zorávanou. Srbové však poljem čili polem rozumějí též půdu a obšírnou krajinu, třeba ještě nikdy neoranou, kus povrchu zemského nehornatého, neskalnatého, lesem nezarostlého, rovinatého; rceme zkrátka rovinu, byť přivětší rozloze byla tu a tam o mírném stoupání a svahu. A tak jest rozuměti i o Kosově poli, že ono není role, nýbrž prostranný kus země rovinaté."

 

 

 

 

Použité zdroje

LIŠČÁK, Vladimír. Státy a území světa. Praha: Libri, 2009.

KARPATSKÝ, Dušan, ed. a NEDVĚDOVÁ, Milada, ed. Co se stalo na Kosovu rovném. Překlad Dušan Karpatský. 1. vyd. Praha: Odeon, 1990. 309 s. ISBN 80-207-0201-6.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

25.02.2019 08:05

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu