Název hry PEXESO

Text dotazu

Dobrý den Vám přeji. Chtěl bych se Vás zeptat původ nazvu hry PEXESO. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Podle informaci uverejnenych na internetu je pexeso (pekseso) cesky patvar vznikly z nazvu televizni souteze bezici na TV obrazovkach nekdy v 60. nebo 70. letech a jmenovala se "Pekelne se soustred" - http://www.novinky.cz/archiv/Index/HREJ/index.html.
PEKelne SE SOustred - je nazev velmi oblibene stolni hry, ktera je znama pod zkratkou Pexeso. Je to hra, ktera zamestna vasi pamet, kde hledate dve karty se stejnymi symboly - http://zx-spectrum.wz.cz/rubriky/autoconcentration.htm.
V anglictine se hra nazyva Concentration memory game nebo Memory game, napr.
http://losangeles.about.com/library/Quiz/bl-memory4.htm
Oficialni vysvetleni slova pexeso se nam bohuzel nepodarilo nalezt, pokud byste chtel vysvetleni vzniku slova pexeso potvrdit, doporucujeme Vam kontaktovat Jazykovou poradnu Ustavu pro jazyk cesky AV CR - poradna@ujc.cas.cz, http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna.

Doplnění čtenáře:
Vážení, děkuji Vám mockrát za odpověď. Podle Vašeho doporučení jsem poslal stejnou otázku Jazykové poradně Ústav pro jazyk český AV ČR a dostal jsem odpověď s přílohou. Ta příloha byla z časopisu Naše řeč (2001, str. 51-52). Jejích odpověď byla tak; Pexeso vzniklo drobnou hlaskovou obmenou nazvu televizniho poradu Pekelne se soustred, vysilaneho v letech 1965-72. A tady také Vám pošlu tu přílohu. Byla by mi radost, jestli i tu informaci o časopisu ukážete čitenářům, když vložíte tu otázku a Vaši odpověď do webové stránky. Ještě jednou Vám děkuji.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

05.03.2008 12:22

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu