název firmy - adresář firem

Text dotazu

Je možné zjistit název potravinářské firmy/firem, která zpracovávala mléčné výrobky a existovala v Brně za \"první republiky\", do znárodnění. Potřebuji zjistit jméno původního německého majitele a předpokládám, že firma se jmenovala po něm.

Odpověď

Existují seznamy firem, podnikatelů, v nichž můžete podobné údaje hledat.
V Národní knihovně ČR např.:
Adresář republiky Československé pro průmysl, živnosti a zemědělství. Svazek I, Národohospodářská část. Seznam adres: Čechy = Adreßbuch der Čechoslovakischen Republik für Industrie, Gewerbe, Handel und Landwirtschaft .... Band I, Volkswirtschaftlicher Teil, Adressenverzeichnis: Böhmen / Za použití úředních pramenů vydán firmou Rudolf Mosse akc. spol. .... -- XIII. vydání. -- Praha : Rudolf Mosse akc. spol., 1938. -- XXXIX - 1992 s. ; 4°

Tyto adresáře najdete v bázi NKC (http://sigma.nkp.cz/F), do pole pro názvy zadejte: adresář živnost?; nebo adresář průmysl? (znak ? nahrazuje proměnnou koncovku).

Dostupnost adresářů zjistíte, když kliknete na ikonu exemplářů v pravé části. Pokud některé adresáře nebudou k dispozici, je možné je v rámci NK ČR najít také v katalogu Katif (http://katif.nkp.cz/) - Generální katalog I.
Přes Katif lze také objednávat do studoven.

V Katifu najdete některé další adresáře: Generální katalog I > A - Arbeis > 006: Adi-Adž > zázn. č. 889 a další.

V rámci služby Ptejte se knihovny vyhledávání tohoto druhu neprovádíme, hlavním účelem služby je upozornit na zdroje. Pokud nebydlíte v Praze nebo nemáte možnost navštívit Národní knihovnu, můžete se obrátit na jinou knihovnu, v Brně by vám jistě poradili v Moravské zemské knihovně (www.mzk.cz).