Název či text básničky z dětství

Text dotazu

Dobrý den, předem se omlouvám, pokud vkládám dotaz do špatné kategorie, ale nevěděla jsem kam jinam.

Když jsem byla malá, říkala mi má praprababička jednu básničku, která mi utkvěla v hlavě (nebo to možná byla písnička, nejsem si jistá). Pamatuju si, že byla hrozně smutná, ale vím pouze krátké útržky. Praprababi se již bohužel zeptat nemůžu, jak text zněl, protože už dávno umřela. A nikdo další si také nevzpomíná. Proto se obracím s prosbou na vás, jestli náhodou nevíte, neznáte...

Básnička byla o dítěti, které šlo k večeru na hřbitov, kde leží jeho maminka. Usne na jejím hrobě a zdá se mu sen o plese andělů, kde je všechno bílé. To je však metaforou padajícího sněhu, protože báseň končí tak, že ráno, když jde hrobník kopat hrob, najde na jednom hrobě zmrzlé zasněžené tělíčko.
Co si pamatuji z textu: "Když k večeru se chýlí den, k hřbitovu kráčí unaven, ni kůrky chleba nepožil, kam by se k spánku uložil. K hřbitovu kráčí sám a sám, mať drahou položili tam..."

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

 klíčová slova z textu, který jste nám uvedla (chýlí, den, kráčí ,unaven,kůrka, chléba, hřbitov, atd) jsme opakovaně zadávali do vyhledavače České elektronické knihovny , plnotextové databáze české poezie 19. a počátku 20. století Ústavu pro českou literaturu AV ČR, http://www.ceska-poezie.cz/cek/. Pokaždé nám ale vyšlo příliš mnoho záznamů a po otevření plného textu některých vytipovaných básní  se nám hledanou báseň nepodařilo nalézt. Snad byste se mohla pokusit sama, je nutné se však zaregistrovat na výše uvedené adrese.