Název Bolívie

Text dotazu

Prosím o zjištění podle čeho dostala svoje jméno
Bolívie.

Odpověď

Dobrý den,

Bolívie nese své jméno na počest Simona Bolívara (1783-1830), vůdce osvobozeneckého odboje a prvního prezidenta Bolívie.
Od r. 1809 probíhal v Bolívii boj proti španělské nadvládě, ale nezávislost získala až r. 1824, kdy se z bývalé kolonie Horního Peru stala republikou Bolívie.

Použité zdroje:
LUTTERER, Ivan; KROPÁČEK, Luboš; HUŇÁČEK, Václav. Původ zeměpisných jmen:
etymologický slovník 1000 vlastních jmen zemí, měst a přírodních objektů z celého světa. Praha: Mladá fronta, 1976. Str. 48.
LIŠČÁK, Vladimír; FOJTÍK, Pavel. Státy a území světa. Praha: Libri, 1998.
Str. 136. ISBN 80-85983-53-2.