Název a autor povídky: inteligence vytvoří vesmír, aby získala nová data

Text dotazu

Dobrý den,

vzpomínám si na jednu povídku (tuším od Asimova/Clarka/Bradburyho.), ale nevím, kdo je autorem a jak se jmenuje.

Povídka je o superpočítači/inteligenci, která už nemá co by nového poznala, nemá žádná nová data - proto se rozhodne sama sebe zničit a vytvořit tak vesmír (big bang). Každá její malá částečka tak zažije něco nového - zformuje se do hvězd, planet, asteroidů, vyvine se v život, který třeba získá inteligenci, každý kousek hmoty se stane součástí miliardy příběhů... Když za eóny a eóny pak vesmír "skončí" (v podobě "big crunch") a všechny atomy se složí zpátky do podoby původní inteligence/superpočítače, tato tak získá hromadu a hromadu nových dat ke zpracování - dat, která by jinak nebyla schopna získat/nasimulovat.

Prošel jsem seznam fiktivních pořítačů na wikipedii, zjistil, že povídka není Ondřeje Neffa a nejedná se ani o Poslední otázku od Asimova ani Vajíčko/Vejce od Andyho Weira. Reddit také neví: https://www.reddit.com/[…]/

Moc děkuji za Váš čas a prosím o pomoc.

Hezký den

Odpověď

Dobrý den,

dohledávání knih pouze podle jejich přibližného obsahu je velmi složité. U knih povídek je toto hledání o to složitější, že obsahy jednotlivých povídek bývají pouze zřídkakdy rozepsány. Bohužel neexistují žádné databáze či rejstříky, které by vyhledávání podle obsahu umožňovaly či usnadňovaly. Při vyhledávání hraje tedy značnou roli štěstí a náhoda. Čím více informací o knize máme, tím je pravděpodobnější, že se nám knihu podaří dohledat.

Prozatím jsme byli v pátrání po uvedené knize neúspěšní.

Zběžně jsme prošli následující dokumenty o literatuře science fiction. V případě zájmu Vám ovšem doporučujeme hlubší studium těchto dokumentů:

 

* NEFF, Ondřej. Všechno je jinak: (kapitoly o světové science fiction). 1. vyd. Praha: Albatros, 1986. 412 s., [16] s. obr. příl.

* NEFF, Ondřej a OLŠA, Jaroslav. Encyklopedie literatury science fiction. Praha: AFSF, 1995. 555 s. ISBN 80-85390-33-7.

*STABLEFORD, Brian M. Science fact and science fiction: an encyclopedia. New York: Routledge, C2006. xxv, 729 s. ISBN 0-415-97460-7. (dostupná částečně těž zde. https://books.google.cz/books?id=uefwmdROKTAC&lpg=PP1&hl=cs&pg=PA38#v=onepage&q&f=false )

* The Physics and Astronomy of Science Fiction: Understanding Interstellar Travel, Teleportation, Time Travel, Alien Life and Other Genre Fixtures (https://books.google.cz/books?id=8NbIDAAAQBAJ&lpg=PA149&ots=9Zy0ojalT0&dq=short%20story%20computer%20destroys%20itself%20creates%20universe&hl=cs&pg=PA144#v=onepage&q=short%20story%20computer%20destroys%20itself%20creates%20universe&f=false)

 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

Praha

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

19.12.2016 10:05

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu