návštěva prezidenta A. Novotného v Koreji

Text dotazu

Dobrý den, pátrám po informaci kdy byl prezident Novotný na návštěvě v Severní Korei. Přiletěl tehdy nejmodernějším letadlem TU 104. Asi to bylo na konci 50.let min. století(cca 1958,1959). Můj otec natočil film z jeho návštěvy. Tento film jsme poskytli Národnímu filmovému archivu ke zpracování.( Otec v Korei tehdy pracoval jako stavař). Rádi bychom si doplnili informace bližší informace o této události a případně je předali i filmovému archivu, který zařadil otcův film do svého sestřihu pro veřejnost. Děkujeme za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

informaci o návštěvě prezidenta Novotného v KLDR, která se uskutečnila ve dnech 7. - 11. října 1959, zaznamenala snad všechna dobová a režimu poplatná periodika. Podrobnější informace jsme čerpali z Rudého práva, které informovalo téměř o všech bodech programu:

 

Československá delegace dorazila 7. října 1959 na letiště Sunan v Pchjongjangu speciálním letounem TU 104. Na palubě byli kromě prezidenta a jeho chotě také náměstek předsedy vlády R. Barák, tajemník ÚV KSČ J. Hendrych a ministr zahraničních věcí V. David. Prezidenta Novotného vřele uvítal předseda ÚV Korejské strany práce a předseda rady ministrů KLDR Kim Ir-Sen a další funkcionáři. Československou delegaci vítaly "statisícové zástupy pracujících" s květinami a transparenty. Během prvního dne návštěvy uctil Antonín Novotný památku padlých vojáků Korejské lidové armády a zúčastnil se koncertu českých, slovenských a korejských lidových písní. V závěru prvního dne návštěvy promluvil československý prezident na recepci uspořádané u příležitosti desátého výročí vzniku NDR.

 

Následujícího dne bylo do programu zařazeno veřejné vystoupení s projevem A. Novotného a Kim Ir-Sena či návštěva největšího textilního závodu v severní Koreji. Večer druhého dne se opět konala recepce, tentokrát pořádaná ÚV Korejské strany práce a prezidiem Nejvyššího lidového shromáždění KLDR. Poté odjela delegace vlakem do severovýchodní oblasti KLDR do provincie Jižní Hamgjong. Zde ji uvítali mimo místních občanů i českoslovenští technici a montéři ze závodů z Blanska, Plzně, Vítkovic a Prahy, kteří v Koreji pracovali na rekonstrukci válkou zničených elektráren. Poslední den návštěvy došlo ještě k prohlídce chemického kombinátu, zemědělského družstva nebo k závěrečné recepci pořádané československou stranou.

 

Dne 11. října 1959 vyšlo v Rudém právu komuniké, které shrnuje cíle cesty československé vládní delegace do KLDR. Jednání mezi oběma stranami potvrdily "plnou shodu názorů a jednotu zájmů obou zemí, které jsou pevnými články socialistického tábora."

 

 

 

Použité zdroje

Rudé právo, 1959, roč. 40, č. 279, 280, 281, 282.

 

Další informace lze čerpat v bakalářské práci Petra Čížka MEZINÁRODNÍ VZTAHY ČESKOSLOVENSKA A KOREJSKÝCH STÁTŮ V LETECH 1945-1968 - PŘÍSPĚVEK KE STUDIU MEZINÁRODNÍCH VZTAHŮ V OBDOBÍ STUDENÉ VÁLKY viz https://dspace.tul.cz/[…]/Cizek_BP_FINAL_FINAL_TISK.pdf?sequence=1 na straně 19.

Obrana lidu: list Československé armády, 1959, ročník 18, 10. 10. 1959, číslo 242, s. 1 Fotografická reportáž z cesty A. Novotného do Koreje: Květy, 1959, číslo 42, s. 5

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

Praha

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

16.10.2018 17:18

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu