Nathaniel

Text dotazu

Dobrý den,zajímalo by mě,odkud pochází příjmení
Nathaniel a kde a od kdy se objevuja v českých zemích.Děkuji a přeji pěkný
den.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Nathaniel není bohužel uvedeno v žádné příručce i původu a významu příjmení, které máme k dispozici. Jejich přehled naleznete v závěru odpovědi. Lze se tak pouze domnívat, že příjmení má co dočinění s osobními jmény Natah (též Nathan) - toto je hebrejského původu (hebr. Náthan) a znamená "on (Bůh) dal" a Natanel (též Nathanael, Nat(h)aniel), které je opět hebrejského původu (hebr. Náthan él) a znamená "Bůh dal, Bohem daný".

Ministerstvo vnitra ČR evidovalo ke dni 15.7.2009 8 žen a žádného muže s příjmením Nathaniel/ová, viz. http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx .

Pro přesnější odpověď se, prosím, obraťte na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, kde Vám odborníci jistě poskytnou uspokojivou odpověď (kontakt: www.ujc.cas.cz ).

Použitá literatura:

MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

MATES, Vladimír. Tajemství jména zbavená: Malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Praha: Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.

MATES, Vladimír. Tajemství jména zbavená: Malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl. Praha: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.

MATES, Vladimír. Tajemství jména zbavená aneb příjmení pod mikroskopem. Praha: Epocha, 2004. 298 s. ISBn 80-86328-58-9.

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení. V Praze: nákladem Jana Kotíka, 1897. 228 s.

Dostupné v rámci digitální knihovny Kramerius: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do .