národní zvyky v různých zemích, vítání

Text dotazu

Jaké jsou národní zvyky v různých zemích.V Čechách se víta chlebem a solí....čím se víta například v Číně, Japonsku, Mexiku, Africe, atd...

Odpověď

Dobrý den,

v českém jazyce vyšla kniha: KOCOURKOVÁ, Jarmila. Jiný kraj, jiný mrav : jak se chovat v cizině. 1. vyd. Praha: Olympia, 2003. ISBN 80-7033-774-5. Tato kniha nabízí přehled zvyků, tradic a některých charakteristických rysů určité země.
Podrobnější informace o jednotlivých zvycích a tradicích nabízí knihy zaměřené na konkrétní oblast. Naleznete je v cestopisech, průvodcích a některých speciálních publikacích. Mezi publikace věnované přímo zvyklostem v dané zemi například patří:

ŠEBESTA, Pavel. Tajnosti afrického pralesa : Život a zvyky obyvatel afrického pralesa, kouzelnictví a pověry, tajné obřady a svazy, kanibalismus a víra v duchy zemřelých, nebezpečí tropů. Chrudim : Misionáři božského slova, 1948

KACHAMI, Noriko. Culture and Customs of Japan. 1st pub. Westport : Greenwood Press, 1999.ISBN 0-313-30197-2

RACHMANIN, Oleg B. Z čínských zápisníků : o čínské kultuře, tradicích a zvycích. 1. vyd. Praha : Lidové nakladatelství, 1986

DOBŠINSKÝ, Pavol. Slovenské obyčaje, povery a čary. 1.vyd. Bratislava : Pictus, 1993. ISBN 80-7128-006-2

PUTÍK, Alexandr. Židovské tradice a zvyky. Praha: Židovské muzeum v Praze, c2005. ISBN 80-86889-16-5

Další publikace naleznete v katalogu Národní knihovny (NKC): http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=nkc nebo v katalogu České národní bibliografie:
http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=cnb Řadu informací přináší také internet.
Pro zajímavost:
Pokud navštívíte někoho v Číně či Japonsku, nesmíte zapomenout na dar pro hostitele. Nejvhodnější jsou květiny či ovoce. V čínské kultuře je důležitá číselná symbolika, nejvhodnější je tak přinést osm kusů určitého ovoce nebo květin (osmička symbolizuje štěstí). Zabalený dar hostitel nerozbaluje, aby případným zklamáním nezahanbil svého hosta. V Japonsku se zdraví poklonou. Níže postavený se klaní vždy hlouběji než výše postavený. V Indii je host pro hostitele posvátný a je mu vyhrazeno nejčestnější místo u stolu, kde je mladšími členy domácnosti ovíván a hýčkán. O zvyklostech v dalších zemích se dočtete v knize Jiný kraj, jiný mrav.
Zdroj:
KOCOURKOVÁ, Jarmila. Jiný kraj, jiný mrav : jak se chovat v cizině. 1. vyd. Praha: Olympia, 2003. ISBN 80-7033-774-5.

http://www.jobmonkey.com/teaching/asia/html/customs_in_china.html

http://chineseculture.about.com/library/weekly/topicsub_traditions.htm

http://www.jobmonkey.com/teaching/asia/html/customs_in_japan.html

http://mcreynoldsms.org/jpcustom.htm

Obor

Antropologie, etnografie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

07.11.2007 13:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu